Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu

Posted on Lis 10, 2017 in Pomysł na wnętrze | 0 comments

Sypialnie na poddaszu

Sypialnie na poddaszu

Sypialnie na poddaszu
5 (100%) 1 vote

Kiedy urządzamy dom, często cieszymy się z dodatkowych pomieszczeń na poddaszu, które niewątpliwie mają swój urok. To przeważnie przestronne, a jednocześnie przytulne wnętrza, które idealnie nadadzą się na sypialnie. Problem pojawia się jednak, gdy orientujemy się, że pod atrakcyjne skosy nie wstawimy typowych mebli, a urządzając pokój, okazuje się on zagracony i o wiele mniejszy, niż się to początkowo wydawało. Aranżowanie poddasza jest jedną z najtrudniejszych rzeczy. Należy więc wiedzieć, jak się do tego zabrać.

Komunikacja

Warto od początku postępować zgodnie z pewnym planem. Można się nawet wspomóc rysunkiem pomieszczenia. Zaczynamy więc od wytyczenia komunikacji – szlaku, którym będziemy się poruszać. Oczywiście zależy nam na tym, by nie schylać się, chodząc po pokoju, więc wszystkie przejścia powstaną w miejscach, które mają minimum dwa metry wysokości. W ten sposób prawie każdy będzie mógł przemieszczać się komfortowo. Nawet nie myślcie o tym, by zaplanować przejście gdzieś pod skosem – i tak będziecie je omijać lub męczyć się za każdym razem, gdy trzeba się będzie schylić. Ponadto komunikacja musi łączyć wszystkie ważne strefy sypialni – wejście, przestrzeń do spania, do siedzenia, przechowywanie, ewentualną łazienkę i garderobę, a także biurko lub toaletkę.

Meblowanie

Kiedy wyznaczyliśmy sobie przestrzeń do komfortowego poruszania się, czas rozplanować położenie mebli. Jako że mamy do czynienia z sypialnią, rozsądnie będzie zacząć od łóżka. To duży gabaryt, lecz wejdzie idealnie pod skośny dach. Należy jednak pamiętać, żeby pozostawić tyle miejsca nad łóżkiem, by dało się na nim wygodnie usiąść, a leżąc, nie mieć sufitu tuż przed nosem. Jeśli więc mamy niską ściankę kolankową, trzeba odsunąć od niej mebel, a pozyskaną lukę wypełnić na przykład blatem, na który odłożymy książkę przed snem.

Gdy ustawiliśmy już główny element, czas zająć się resztą. Biurko czy toaletka powinny stanąć w dobrze oświetlonej lokalizacji. Ich miejsce jest zatem pod oknem lub w jego pobliżu. Blat może zostać ustawiony pod niższą częścią, jednak krzesło, przy którym zamierzamy siedzieć, musi stać w wyższej, abyśmy wstając, nie uderzali się w głowę.

Skosy uniemożliwiają dowolne ustawienie szaf i regałów. Możemy więc albo postawić je w punktach, które na to pozwalają, niższe strefy zabudowując poziomymi szafkami lub miejscami do siedzenia (doskonale sprawdza się zakątek do czytania – wygodne fotele lub pufy) albo zlecić wykonanie mebli na zamówienie, dopasowanych do kształtu dachu. Najważniejsza jest funkcjonalność, ale nie mniej ważne też, by nie zagracić przestrzeni zbyt dużą ilością brył. Dobrze jest więc je grupować i zamykać prostymi płaszczyznami w neutralnych kolorach (w odcieniu ścian lub zbliżonym). Skosy wystarczająco absorbują wzrok, by dodatkowo kusić się na ozdoby. Umiarkowanie i minimalizm są wskazane.

Oświetlenie

W pomieszczeniu, którego część jest niższa nie możemy pozwolić sobie na tonięcie w mroku. Ważne jest więc, by doświetlić każdy kąt. Aby to zrobić, znów zwróćmy uwagę na strefy. Komunikację niech rozwidnią górne lampy sufitowe, by także najwyższe punkty nie ginęły w cieniu. Tuż przy łóżku (lub za nim) mogą stanąć lampki nocne – idealne do wieczornej lektury i sprawiające wrażenie intymności. Obok miejsca do czytania powinna znaleźć się lampa stojąca. Krąg jej światła wyznaczy granicę tej strefy. Resztę przestrzeni dobrze będzie oświetlić punktowymi reflektorami.

Typowe problemy poddasza

Poza łatwym zagraceniem pomieszczenia ze skośnym sufitem, istnieje jeszcze jedno zmartwienie posiadaczy poddasza. Otóż w takim miejscu panuje duża amplituda temperatur. Latem potrafi zrobić się bardzo ciepło od nasłonecznionej powierzchni dachu, a zimą może być chłodniej, gdyż mamy do czynienia z dużą powierzchnią oddającą ciepło. Z drugiej strony, jeśli dogrzejemy dom, duża ilość ciepła „ucieknie” właśnie na poddasze. Dlatego już na etapie budowy warto zadbać o odpowiednią izolację, a sam pokój wyposażyć w instalację klimatyzacyjną, która pozwoli regulować temperaturę.

Masz pytania ?, zapraszamy do KONTAKTU rozwiejemy wszelkie wątpliwości.

Post a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *