styl skandynawski wnętrze salonu

Wnętrza w stylu skandynawskim

Styl skandynawski od lat cieszy się ogromną popularnością i nic nie wskazuje na to, by miało się to szybko zmienić. Daje się poznać od razu – jest harmonijny, ale i sporo w nim przytulności i ciepła. Jest przyjemny, a przy tym dość łatwy w zaaranżowaniu. Jak wygląda styl skandynawski, skąd jego popularność i jakie są jego główne wyznaczniki?

Styl skandynawski – skąd pochodzi?

Skandynawia to obszar, który przez ostatnie lata zyskał szczególną popularność. Uwielbienie do niej można zauważyć na rynku wydawniczym, także styl życia Skandynawów uznawany jest za wyjątkowy – nieco surowy, jednak spokojny, zgodny z naturą i z poszanowaniem tradycji. Trudno się dziwić, że także w architekturze znalazło się miejsce na hołdowanie stylowi wywodzącemu się ze Szwecji, Danii czy Norwegii.

salon w stylu skandynawskim
Źródło moivaonhatoi.com

Co to jest styl skandynawski, jaki to jest styl?

Wnętrza w stylu skandynawskim są inspirowane nie tyle kulturą i sztuką, co życiem mieszkańców północy Europy, u których prostota i minimalizm połączone z użytecznością biorą górę nad ozdobnością. Jednocześnie styl skandynawski jest niezwykle nowoczesny, wysmakowany i praktyczny – nie ma w nim miejsca na chaos, a każdy dodatek jest dobrze przemyślany. W efekcie w stylu skandynawskim widać idealne zespolenie materiałów i dekoracji, a cały design jest wyjątkowo spójny. Czym się charakteryzuje i wyróżnia styl skandynawski?

    • Aranżacja w stylu skandynawskim nie jest tylko nowoczesna, minimalistyczna i praktyczna. I choć obecnie można spotkać różne odmiany stylu skandynawskiego, jest kilka cech, które są bardzo właściwe temu stylowi.
    • Jasne kolory. Styl skandynavian to wszelkie popiele i pastele. Króluje w nim biel i szarość, beż w różnych odmianach, a także błękit, słowem – naturalne kolory kojarzone z chłodną północą, dające poczucie lekkości i przestronności. Jako że kraje skandynawskie nie należą do wyjątkowo słonecznych, jasność mają zapewnić spokojne kolory, rozświetlające wnętrze w naturalny sposób. Białe ściany i jasne meble są typowe dla krajów skandynawskich – dają poczucie czystości i optycznie powiększają wnętrze.
    • Meble i dodatki. Jasne, drewniane i niezbędne – takie powinny być meble do salonu w stylu skandynawskim. Nie ma tu miejsca na takie, które nie będą funkcjonalne, a jedynie ozdobne. Dlatego też skandynawskie wnętrze jest tak przestronne i lekkie – po prostu nie jest „zawalone” zbędnymi stoliczkami, szafeczkami i półkami, ergo nie ma także zbyt dużo przestrzeni na dodatki. Jednym z najbardziej popularnych projektantów mebli i dodatków jest  architekt Arne Jacobsen, uznawany za duńskiego mistrza modernizmu, a jego propozycje uchodzą za klasykę designu skandynawskiego.

Scandinavian to styl, który nie jest szczególnie dekoracyjny, ale z pewnością nie można o nim powiedzieć, że jest wyłącznie chłodny i surowy, bynajmniej! Jednak cały jego sukces tkwi w umiejętnym dobieraniu wszelkich tworzyw i akcesoriów oraz odpowiednim łączeniu kolorów.

drewno w stylu skandynawskim
Drewno w stylu skandynawskim źródło moivaonhatoi.com

Jakie są kluczowe elementy stylu skandynawskiego ?

Ważnym elementem szwedzkiego stylu jest budowanie poczucia przestrzeni. Każdy pokój powinien być przestronny, a jednocześnie przytulny i zachęcający. Takie wrażenie osiąga się, łącząc barwy dające lekkość oraz meble w stylu skandynawskim, które – choć jasne – jednocześnie sprawiają wrażenie solidnych. Ogromną rolę odgrywa także naturalne światło, potęgowane przez aranż kolorystyczny oraz sporą ilość przeszkleń. Styl skandynawski lubi pastelowe kolory, ale nie w wersji romantycznej i słodkiej, a praktycznej, lekkiej i jak najbardziej funkcjonalnej. Słowem – ma być ponadczasowo i nieco uniwersalnie, a zarazem po prostu przyjemnie.

Północny styl swoją surowością ma nieco industrialny charakter, ale przez to, że akcent pada na naturalność niemal wszystkich elementów, wnętrza cechuje wyjątkowo przytulny klimat. Nie wprowadza się metalu ani plastiku w ozdobnej formie, choć – co oczywiste – mogą one stanowić element konstrukcji. Jednak dodatki w stylu skandynawskim to głównie użytkowe tekstylia czy dekoracje ścienne, lampiony i wszystko co związane jest ze  światłem.

Do jakiego domu lub do kogo będzie pasował styl skandynawski?

Skandynawski design dopasowuje się nie tyle do stylu domu, co do jego mieszkańców. Choć jest niezwykle popularny, nie można powiedzieć, by pasował do wszystkich. Przede wszystkim doskonale sprawdzi się tam, gdzie ceni się prostotę i minimalizm, a także przywiązuje wagę do życia w zgodzie z naturą. Można powiedzieć, że dom w stylu skandynawskim to taki, w którym hołduje się myśli ekologicznej oraz idei zero waste, a także stawia funkcjonalność nad dekoracyjność. Jednocześnie to dom pełen dobrego stylu i smaku, gdzie wszystko ma swoje miejsce i który traktuje się jako ostoję, miejsce doświetlone dobrą energią, służące relaksowi, wypoczynkowi i przyjemności.

Co ciekawe, taki styl idealnie sprawdzi się nawet w mieszkaniu w bloku, co więcej – jest tam bardzo mile widziany, ponieważ pozwala zagospodarować przestrzeń w użyteczny sposób, bez zagracania. Dzięki temu zyskuje się więcej miejsca, a jednocześnie tworzy ciekawą, stylową aranżację.

sypialnia w stylu skandynawskim
źródło otto.de

Jakie meble do wnętrza w stylu skandynawskim?

Zdecydowanie królują naturalne materiały, a więc meble najczęściej są wykonane z naturalnego drewna. Ponadto, nadrzędną cechą stylu scandi jest funkcjonalność i prostota formy, które będą ponadczasowe. Jeśli chodzi o salon w skandynawskim stylu, głównymi meblami w nim będą komoda, regał, stół i sofa, a więc wszystko, co potrzebne, by było praktycznie i wygodnie. Drewniane meble często są pobielane lub utrzymane w naturalnej kolorystyce. Sypialnia w stylu skandynawskim to z kolei głównie łóżko i szafa, ewentualnie z podręcznymi stolikami, ale z niczym, co nie jest niezbędne.

salon w stylu nordyckim
źródło blog.casaomnia.it

Styl skandynawski – jakie dodatki?

Urządzając wnętrze o charakterze scandinavian, trzeba pamiętać, że dodatki i meble muszą tworzyć spójną całość. Mile widziane są wszelkie tekstylia dodające przytulności. Pled rzucony na łóżko, zasłona zawieszona w oknie czy kilka poduszek na sofie zdecydowanie robią klimat. Jeśli chodzi o materiał – prym wiedzie bawełna i len, a więc naturalne tkaniny. Nie powinno zabraknąć także lamp – raczej prostych w formie, np. plecionych czy też o zupełnie ponadczasowych kloszach. Salon w skandynawskim stylu może zdobić także dywan – miękki i przyjemny.

Styl skandynawski – jaka podłoga?

styl skandynawski w kuchni
źródło solebich.de

Nie ma tu żadnego zaskoczenia – podłoga w domu skandynawskim jest drewniana lub przynajmniej inspirowana motywami drewna, w jasnych barwach, w odcieniach szarości i beżu. Dywany i chodniki, plecionki – wszystko harmonijnie powiązane z innymi teksyliami występujacymi w pomieszczeniu. Podłoga musi być jasna ale bardzo praktyczna – taka aby nie wymagała ciągłego odkurzania lub polerowania. Skandynawskie domy sa przyjazne dzieciom i zwierzętom.

Co właściwie odzwierciedla kwintesencję stylu skandynawskiego?

Prostota, minimalim, naturalizm i funkcjonalność – oto główne cechy stylu skandynawskiego. Charakterystyka jest dość prosta – w zasadzie bardzo często jest to aranżacja, od której się wychodzi, można powiedzieć – deweloperska. Białe ściany, jasne meble, które dopiero po czasie mogą się prosić – ale nie muszą – o zmiany i wprowadzenie kolorów.
styl skandynawski we wnętrzach
źródło blog.casaomnia.it

Ile kosztuje aranżacja w skandynawskim stylu?

Styl pochodzący z północy jest idealny dla tych, którzy cenią sobie budżetowe rozwiązania. Skandynawskie wnętrza są z natury oszczędne – na północy nie przywiązuje się wagi do dóbr materialnych, nie są one na pierwszym miejscu, ceni się połączenie funkcjonalności i minimalizmu. Ważna jest atmosfera i wartość wnętrza, jaką budują jego użytkownicy. Pokój dzienny nie musi być pełen przepychu i modnych, drogich dodatków, ale musi być przytulny.

Dlaczego tak bardzo polubiliśmy styl skandynawski?

Styl skandynawski we wnętrzach stanowi swego rodzaju portal do innego świata, ale zdecydowanie nie jest to wycieczka w kosmos, a do źródeł dobrego stylu, wygody i przyjemności.

W żadnym wypadku nie będzie to wnętrze nudne, „hotelowe” – jak często można określić minimalistyczne aranżacje – czy nijakie. Wręcz przeciwnie – wprowadzić do wnętrza styl skandynawski to nadać mu charakteru i ducha będącego głosem spokoju, natury, żywiołu drzew, morza i wiatru, zaklętych w prostych, ale wyjątkowo pozytywnie nacechowanych dodatkach.

Jeśli masz jakieś wątpliwości, szukasz pomocy czy zwyczajnie chciałbyś zadać jakieś pytanie – wypełnij proszę ten formularz i skontaktuj się ze mną. Czasami jestem na budowie, zatem nie bądź rozczarowany jeśli odpowiedź nie nadejdzie od razu 😉

architekt wnętrz Agnieszka Wojciechowska
Architekt wnętrz Agnieszka Wojciechowska

Inne artykuły, które mogą Ci się podobać

jaki jest koszt projektu wnetrza

Ceny koszt projektu

Jeśli zadajesz sobie pytania : Ile kosztuje projekt wnętrza? Czy warto korzystać z tej usługi? Czy doświadczony wykonawca może pomóc w zaprojektowaniu wnętrza? to w

remont domu i nadzór przez architektów abrys

remont domu

Remont starego domu Nowe budownictwo ma wiele zalet, jednak stare domy mają w sobie wyjątkowy urok. Stary dom na wsi, drewniany lub przedwojenny z cegły

aranżacja częsci edukacyjnej w pokoju chłopca

jak urzadzic pokoj dla chłopca

Jak urządzić pokój dla chłopca? Sprawdź praktyczne porady Współczesne aranżacje pokoju chłopięcego potrafią zaskakiwać. Przy ogromie dostępnych możliwości, urządzenie przestrzeni dla dziecka bywa dużym wyzwaniem.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.