aranżacja małego mieszkania

Większość ludzi skarży się na zbyt małe lokale. Brakuje miejsca do pracy, przechowywania, gotowania i przyjmowania gości. Kawalerki przeznaczone dla jednej osoby lub pary często sprawiają wrażenie zagraconych i niefunkcjonalnych. Często dodatkowo wydają się nijakie i umeblowane dość przypadkowo. Tymczasem właśnie małe mieszkanie powinno być zaprojektowane z charakterem.

Jaki jest sposób na mały metraż ?

Przykładowe mieszkanie – zamiast typowych ścianek przepierzenia z mlecznej szyby i niskie murki wyznaczają strefy; oddzielają salon od korytarza, miejsce pracy od sypialni a półwysep z nadstawką w formie barku wydziela aneks kuchenny. W łazience obudowa rur i stelaża wc umożliwiła powstanie sporej wnęki na wiaderko, mopa i środki czystości. Obudowy rurek od centralnego ogrzewania utworzyły płytkie dekoracyjne wnęki, które umożliwiły zamontowanie półek i powstanie mini regałów.

Najlepiej sprawdzą się meble wykonane na wymiar ponieważ w tym przypadku wykorzystujemy niemal każdy centymetr powierzchni – zarówno w pionie jak i w poziomie. W małym lokalu warto zastosować jednakową kolorystykę dla wszystkich pomieszczeń, podobny motyw przewodni w dekorowaniu i koniecznie zaplanować dużo miejsca na przechowywanie: maksymalnie wykorzystać korytarze, w małych ale wysokich pokojach warto rozważyć ustawienie łóżka na antresoli pod którą można zaplanować miejsce do pracy, wypoczynku lub szafę. Sprawdzą się także aneksy kuchenne zamiast zamkniętych małych pomieszczeń na kuchnię ( często ciemną) i niewielki pokój. Kolorystyka raczej jasna i stonowana ale mocniejsze akcenty, nadające wyrazu są niezbędne aby całość mogła identyfikować się z mieszkańcami – nawet w najmniejszym mieszkaniu znajdzie się sposób na wyeksponowanie swojego ulubionego koloru, hobby lub nietuzinkowego zajęcia.

Kawalerka – soczyste kolory i wzór płytek znad płyty grzewczej w kuchni przewija się we wszystkich pomieszczeniach w formie motywu przewodniego: na szybkach drzwi do łazienki, fragmencie szyby w prysznicu i na dekoracjach wykonanych specjalnie dla młodej i energicznej właścicielki.

Warto także niektóre pomieszczenia, konieczne do wydzielenia, odgrodzić przesuwnymi drzwiami z półprzezroczystego materiału i i aranżować przestrzeń zgodnie z aktualnymi potrzebami: odgradzać wybraną przestrzeń lub łączyć w jedną otwartą przestrzeń.
Każdą nawet najmniejszą wnękę można wykorzystać na wbudowaną szafę i regał.


W łazienkach warto pomyśleć o umywalce zintegrowanej z szafką. Wnękę powstałą w wyniku zabudowania stelażu wc lub rur można wykorzystać na wykonanie szafki na kosmetyki lub miejsca na miotłę, wiaderko i środki czystości. Kabinę prysznicową można zastąpić parawanem z przezroczystego szkła, brodzik w płytkach podłogowych zamiast tradycyjnego akrylowego także powiększy optycznie powierzchnie podłogi łazienki.

Kolejny przykład mieszkania – z zamkniętej ciemnej kuchni został utworzony niewielki ale bardzo funkcjonalny aneks kuchenny z dekoracyjnym blatem zamontowanym nieco wyżej niż reszta blatów. Dzięki temu powstaje naturalna wizualna przegroda przydatna gdy w kuchni nie jest idealnie czysto. W drugim pokoju wykorzystano nieco większą niż standardowa wysokość pomieszczenia na zbudowanie łóżka na na antresoli. Pod spodem znalazło się miejsce na szafę, regał fotel. W przypadku zapotrzebowania na dodatkowe miejsce do spania jest tam wystarczająco dużo miejsca na rozkładany fotel lub małą rozkładaną sofę.

Jeśli masz jakieś wątpliwości, szukasz pomocy czy zwyczajnie chciałbyś zadać jakieś pytanie – wypełnij proszę ten formularz i skontaktuj się ze mną. Czasami jestem na budowie, zatem nie bądź rozczarowany jeśli odpowiedź nie nadejdzie od razu 😉

architekt wnętrz Agnieszka Wojciechowska

Inne artykuły, które mogą Ci się podobać

jesienne kolory we wnętrzach

Jesienne wnętrza

Mieszkanie w jesiennym klimacie Jesień to czas, kiedy zaczyna być zimno i mokro. Wracając do domu, chcemy, by dla kontrastu zrobiło nam się ciepło i

dodatki we wnętrzach

Jak niewielkim kosztem zmienić wnętrze domu

Jak niewielkim kosztem zmienić wnętrze Przeważnie urządzamy nasze miejsca zamieszkania w sposób, który nam odpowiada, a po pewnym czasie nudzimy się starym stylem, kolorystyką, meblami

mieszkanie na wynajem projekt kuchni

Kawalerka pod wynajem

Kawalera czy też mniejsze mieszkanie pod wynajem – jeśli zastanawiasz się jak tego dokonać skorzystaj z naszej relacji jak to wyglądało u nas.

Facebookpinterest

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.