Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu

Posted on Lis 7, 2017 in Pomysł na wnętrze | 0 comments

Salon – pomieszczenie wielofunkcyjne

Salon – pomieszczenie wielofunkcyjne

Salon – pomieszczenie wielofunkcyjne
Rate this post

Mieszkając w niewielkich mieszkaniach, jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że pokoje pełnią wiele funkcji. Tak ma się rzecz w kawalerkach, ale i w większych M3 czy M4. Istnieje jednak pomieszczenie, które jest wielofunkcyjne nawet, jeśli mieszkasz w dużym domu. Salon to zwykle połączenie bawialni, kącika telewizyjnego, jadalni, często także biura, pokoju gościnnego, a nawet miejsca do składowania. Taka już jego uroda, że przyzwyczajamy się do tego i traktujemy go jako miejsce wszelkiej aktywności. Aby jednak pozostało użytecznym centrum działań, a nie zagraconą rupieciarnią, musi być dobrze urządzony.

Multifunkcjonalność

Jako, że salon przeważnie jest jeden, a jego zastosowań kilka, oczywistym jest, że liczymy na jego wielozadaniowość. Po pierwsze musimy określić, w jaki sposób ma nam służyć, a następnie przemyśleć, co też musi się w nim znaleźć. Meble, które stanowić będą podstawę wystroju, powinny bowiem także mieć kilka zastosowań. Jeśli chcemy przenocować znajomych, wstawiona sofa musi mieć możliwość rozłożenia do spania. Jeżeli postawimy na przechowywanie, ma mieć maksymalnej wielkości skrzynię. W kwestii składowania większych, nieustawnych rzeczy, wykorzystajmy praktyczne i nie zabierające dużo miejsca podnóżki, w których wnętrzu można ukryć zadziwiająco dużo (na przykład dziecięce zabawki), a które sprawdzą się jako dodatkowe siedziska, gdy odwiedzą nas goście.

Strefy

Aby salon nie był chaotyczny, a jednocześnie pozostał jak najbardziej funkcjonalny, spróbujmy podzielić go na strefy. Jeśli przestrzeń na to pozwala, powinien się tam znaleźć kącik wypoczynkowy, a zatem sofa, która w nocy służyć może za dodatkowe miejsce do spania, ława czy stolik, który stanie się stanowiskiem dla laptopa, gdy zechcemy obejrzeć jakiś film w sieci i być może regalik z podręcznymi książkami czy płytami DVD, którego dolne półki wykorzystać możemy do przechowywania drobiazgów w ładnych, dobranych kolorystycznie pudełkach. Inną strefą będzie jadalnia, gdzie stanie stół, który poza posiłkami, użyty będzie do zabaw z dzieckiem czy odrabiania lekcji (jeśli pokój naszej pociechy nie stwarza takich możliwości). Dodatkowo stanowić może centrum rozrywek rodzinnych, takich jak gry planszowe lub puzzle. Gdy uda nam się wygospodarować jeszcze trochę miejsca, warto pomyśleć o strefie biurowej. Aby wtapiała się w pomieszczenie, a jednocześnie dawała możliwość oderwania się od reszty domowników, powinna być wydzielona za pomocą jakiegoś regału, lub choćby biurka. Zadbać należy także o to, by służbowe dokumenty umieścić w teczkach i segregatorach, które nie przykuwają uwagi i stanowią dalszy ciąg wystroju.

Łączenie stref

Umowny podział pomiędzy strefami nie powinien dzielić pomieszczenia, ale raczej łączyć. Z tego powodu, unikamy wysokich mebli, umieszczonych w poprzek, a stawiamy raczej na delikatnie akcentowane wygrodzenie – czy to kolorystyką (nie kontrastową, a uzupełniającą), czy za sprawą dywanika, czy w końcu ustawieniem poszczególnych mebli, by wydzielić między nimi wygodne przejście. Przykładem może być ustawienie foteli i sofy przodem do siebie, a tyłem do reszty pokoju, co da wrażenie przytulnej części dziennej, nie wchodzącej w jadalnię ani miejsce do pracy.

Masz pytania ?, zapraszamy do KONTAKTU rozwiejemy wszelkie wątpliwości.

Post a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *