elewacja domu zaprojektowana przez abrys

Powyżej – projekt elewacji domu zaprojektowany przez Abrys.

W życiu jest niewiele zakupów, które niosą ze sobą tak poważny ciężar finansowy i psychologiczny. Niezależnie od tego, czy kupujesz swój pierwszy dom, przeprowadzasz się do wymarzonego mieszkania, czy zmniejszasz swoje życie po wyprowadzce dzieci, ważne jest, aby zrozumieć podstawowe zasady związane z kupowaniem domu, mieszkania.

Zanim kupisz dom, mieszkanie.

Znalezienie odpowiedniego lokalu może mieć długi i żmudny przebieg. Raczej ciężko jest tego uniknąć, choć niektórym sprzyja szczęście. Z innej strony kupno domu czy mieszkania może być procesem emocjonalnym, dlatego konieczne jest powściągać swoje emocje, na ile to możliwe. Ważne, aby nie zaciemniały naszego osądu.

Istnieje kilka podstawowych zasad związanych z kupowania domu. Dzięki nim cała droga jaką musimy przebyć – będzie prostsza, spokojniejsza.

lista plusów i minusów

Poznaj swoje pragnienia i potrzeby

Zanim wyruszysz w podróż na poszukiwanie swojego domu czy mieszkania, musisz wiedzieć, co naprawdę chcesz znaleźć. Usiądź z długopisem i kartką papieru i wypisz wszystkie rzeczy, na których najbardziej Ci zależy,np:

  • Lokalizacja -Dobrym pomysłem jest przyjrzenie się całej okolicy, zamiast skupiania się na jednym domu. Może to być szczególnie ważne dla osób przeprowadzających się do nowej aglomeracji. Dobrze jest zaznajomić się z lokalnym klimatem i stylem życia. Istotne jest, aby określić obszary miasta, które są dla nas najbardziej pożądane, a także wziąć pod uwagę takie rzeczy, jak odległość od pracy. możliwości zakupów, bliskość lekarza, komunikacja miejska itp.
  • Wielkość — ile sypialni, łazienek, jaki metraż ?
  • Parking — garaż na 1 samochód czy na 2, parkowanie na ulicy ?
  • Styl — 2-piętrowy dom, mieszkanie z balkonem, ogródkiem czy kawalerka ?
  • Ogrzewanie – centralne ogrzewanie i/lub klimatyzacja ?

Co równie ważne, na nowej kartce papieru wypisz wszystkie cechy, których absolutnie nie chcesz w swoim domu. Na przykład:

  • obszar o dużym natężeniu ruchu.
  • obszar o dużym natężeniu hałasu (lotnisko, dworzec kolejowy lub autostrada w bliskiej odległości, warto zerknąć na bliskość placu zabaw).
  • konserwacja – potrzebne poważne naprawy.

Patrząc na domy, mieszkania pamiętaj o obu listach. Twoje listy mogą się zmieniać wraz z upływem czasu. Będziesz chciała dodawać lub usuwać niektóre rzeczy, a może będziesz skłonna do kompromisów. Zdaj sobie sprawę, że najprawdopodobniej nie znajdziesz „idealnego” domu.

finanse przed zakupem domu i mieszkania

Sprawdź swoje finanse

Zanim zaczniesz na dobre oglądać różne nieruchomości, dobrze jest przemyśleć swoje finanse. Jeśli dysponujesz gotówką, wiesz do jakiej kwoty możesz szukać lokalu. Pomimo tego warto jednak zdawać sobie sprawę, że kosztem nie zawsze jest tylko nieruchomość. Czasami konieczny jest remont czy choćby odświeżenie domu, mieszkania.

W sytuacji, kiedy na zakup lokalu bierzesz kredyt, najpierw musisz sprawdzić jaką masz zdolność kredytową. To jej wysokość pokaże Ci jakie mieszkania czy domy są w Twoim zasięgu. Tu też warto pomyśleć o swojej stabilności finansowej związanej z pracą, jak i wahaniami stóp procentowych, które mają wpływ na wysokość raty. Te czynniki w dłuższym okresie czasu mogą mieć znaczny wpływ na Twoją kondycję finansową, a co za tym idzie utrzymanie domu.

Istotna jest również świadomość, że w przypadku nabycia domu będziemy sami ponosili koszty remontów, napraw czy konserwacji. W przypadku mieszkań czynszowych te kwestie są mniej obciążające, ale wysokość czynszu też nie jest stała.

oglądanie nieruchomości z agentem

Znajdź dobrego agenta nieruchomości

Jedną z kwestii, którą również warto wziąć pod uwagę, jest zatrudnienie agenta od nieruchomości. Będzie on Twoim przewodnikiem podczas całego procesu i będzie czuwał, abyś nie popełniła żadnego błędu. To on wyszuka dla Ciebie najciekawsze miejsca do obejrzenia, ale również pomoże w negocjacjach, znalezieniu kredytu hipotecznego, formalnościach itp.

Istotne jest, aby agent nieruchomości pracował dla Ciebie jako kupującego. Nie jest korzystnie polegać na pośredniku sprzedającego dom, który chcesz kupić. To  może wiązać się z konfliktem interesów, który zazwyczaj działa na Twoją niekorzyść.

Dla pełności obrazu, warto jednak wspomnieć, że koszt agenta zaczyna się od około 2% ceny nieruchomości (choć to może być kwestia uzgodnień). Nie jest to mała kwota, czasami jednak wysiłki agenta są warte swojej ceny. Kwestia do rozważenia.

zanim kupisz dom

Podsumowanie

Kupując dom, mieszkanie na długie lata, na pewno nie chcesz popełnić żadnego błędu, chcesz wybrać najlepszą, możliwą opcję. Dlatego dobrze jest się do tego odpowiednio przygotować, a powyższe rozważania będą w tym pomocne. Na pewno nie są to wszystkie kwestie jakie warto przemyśleć, ale wystarczające, aby bez niespodzianek kierowała nas do wymarzonego celu 😉

Nowy dom to wielkie wydarzenie. Wiem o tym, bo od wielu lat jest to moja codzienność, dbam jednak o to, aby ten czas pozostał jak najprzyjemniejszy w pamięci klientów. Tobie też mogę pomóc, napisz do mnie, zadzwoń, zostaw wiadomość, a skontaktuję się z Tobą. Czasami jestem na budowie, zatem nie bądź rozczarowana jeśli odpowiedź nie nadejdzie od razu 😉

WIadomość z posta bloga
architekt wnętrz Agnieszka Wojciechowska
Architekt wnętrz Agnieszka Wojciechowska. Właścicielka biura projektowego Abrys

Inne artykuły, które mogą Ci się podobać

pokój dla dziewczynki od Abrys

Dekoracje wnętrz

Wystrój wnętrz Brak czasu na dekorowanie, utrzymanie w należytym porządku domu, mieszkania sprawia, że ludzie szukają czegoś co da się zrobić szybko i praktycznie. Jednak

jaki jest koszt projektu wnetrza

Ceny koszt projektu

Jeśli zadajesz sobie pytania : Ile kosztuje projekt wnętrza? Czy warto korzystać z tej usługi? Czy doświadczony wykonawca może pomóc w zaprojektowaniu wnętrza? to w

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *