salon z kuchnią projekt i aranżacja Abrys

Nowoczesny salon z kuchnią - pomysły na aranżację

Projekty kuchni, gdzie kuchnia i salon stanowią jedno pomieszczenie, cieszą się ogromnym zaintersowaniem. Nie da się ukryć – to wygodne i praktyczne rozwiązanie, nie tylko w małych wnętrzach, które daje mnóstwo możliwości aranżacyjnych.

 Jak urządzić salon z kuchnią?

Aranżując kuchnię połączoną z salonem, należy mieć na uwadze konieczność odpowiedniego połączenia pod względem stylu obu przestrzeni. To może być wyzwaniem, ponieważ konieczne jest zespolenie ze sobą dwóch totalnie odmiennych stref– wypoczynkowej, przeznaczonej do relaksu, z czysto funkcjonalną, która musi być praktyczna, ale i wygodna oraz komfortowa. Dlatego aranżując kuchnię i salon, od razu należy obrać jednakowy kierunek wystroju dla całości, by uzyskać zadowalający, elegancki i ciekawy efekt. Może być minimalistyczny, można urządzić sielskie i przytulne wnętrze – ważne, by projekt wnętrza był spójny i by nie było zbyt dużego kontrastu np. między loftowym pokojem dziennym, a kuchnią urządzoną w stylu retro.
aranżacja salonu z kuchnią
Kuchnia z jadalnią i salonem - wizualizacja Abrys

Kuchnia zamknięta czy aneks kuchenny - co jest lepsze?

Połączenie kuchni i jadalni z salonem to doskonałe rozwiązanie do małych wnątrz, w których nie sposób wydzielić osobnego miejsca. To także dobra opacja dla tych, którzy nie spędzają zbyt dużo czasu w kuchni lub… przeciwnie, tych, którzy uwielbiają urządzać przyjęcia! Mając kuchnię otwartą na salon, można nie tylko przygotowywać potrawy, ale również brać aktywny udział w przyjęciu – nie trzeba bowiem wychodzić do osobnego pomieszczenia. Zyskuje się także więcej miejsca – nie ma bowiem ścian, które je ograniczają. A jakie są wady takiego rozwiązania? Trzeba pamiętać o porządku w kuchni, także wszelkie hałasy i zapachy z niej pochodzące mogą przeszkadzać osobom przebywającym w salonie. Traci się także poczucie swego rodzaju intymności – nie można „uciec” do kuchni czy salonu!

Kuchnia otwarta na salon - z wyspą czy bez?

Wyspa to bardzo ciekawe rozwiązanie, jeśli chodzi o salon z aneksem kuchennym. Przede wszystkim zyskuje się dodatkową przestrzeń roboczą, a jednocześnie oddziela się część kuchenną od salonu. Odpowiednio zaprojektowana, może posłużyć domownikom na co dzień, będąc przestrzenią do spożywania posiłków, namiastką jadalni. Może być również ciekawym elementem wystroju. Jeśli planuje się mieć płytę grzewczą w wyspie, można nad nią zawiesić atrakcyjny okap kuchenny, który będzie stylową dekoracją. Można w niej takze stworzyć stylowy barek! Kuchnie z wyspą są częściowo otwarte na salon, co daje poczucie większej indywidualności obu stref, dzięki czemu można sobie pozowlić na drobne szaleństwa w aranżacji obu przestrzeni.
projektowanie salonu z kuchnią - wizualizacja ABrys
Wizualizacja projektu kuchni z salonem - Abrys

Jak oddzielić kuchnię od salonu, a jak połączyć kuchnię z salonem?

Najlepszym sposobem na wydzielenie przestrzeni kuchennej jest postawienie ścianki działowej między kuchnią a salonem. Może się jednak okazać, że wówczas oba pomieszczenia stracą na metrażu, dlatego warto przemyśleć stworzenie wyspy, która będzie stanowiła granicę dla obu części lub też wykorzystać wysoki regał czy drabinkę, na której umieści się np. kwiaty. Z kolei jeśli chce się połączyć kuchnię razem z salonem – należy działać odwrotnie, czyli pozbyć się dzielących ścian, uwzględniając oczywiście możliwości architektoniczne i warunki budowlane. Jeśli kuchnia z salonem jest robiona po dłuższym czasie, należy liczyć się z większym remontem, by tworzona na nowo przestrzeń była jednakowa stylistycznie. Warto więc od nowa zaaranżować obie strefy, by jako jedno tworzyły modną, komfortową i atrakcyjną przestrzeń.

Aranżacja salonu z kuchnią – jakie wybrać meble i oświetlenie?

To, jakie wybrać meble kuchenne do otwartej kuchni, jest kwestią mocno indywidualną. Jeśli jednak nie ma się wizji na to, jak na małej przestrzeni upchnąć wszystko, co niezbędne, warto skorzystać z usług projektanta wnętrz, który przedstawi kilka wizualizacji. Jeśli zaś chodzi o oświetlenie – pewne jest to, że musi być osobne dla kuchni i dla salonu, a także punktowe. Jakie zaś konkretnie wybrać – to już kwestia własnych upodobań, ważne, by łączyło funkcję użytkową z dekoracyjną. Warto pamiętać, że jeśli salon ma być urządzony np. na styl skandynawski, wówczas kuchnia otwarta na niego również powinna iść w tym kierunku. Spójność jest bardzo ważna! Na szczęście, nie brakuje mebli w naprawdę różnych stylach i każdy bez problemu znajdzie coś odpowiedniego, by stworzyć swoją kuchnię marzeń, która będzie idealnym sercem domu.
projekt salonu z kuchnią - aranżacja Abrys

Wyposażenie i akcesoria kuchenne - co będzie przydatne w nowoczesnej kuchni?

Meble, sprzęt AGD, zlewozmywak, okap – oto niezbędniki w każdej kuchni, niezależnie od tego, czy jest to aneks czy osobna kuchnia. Wyposażenie kuchni powinno być dostosowane do stylu życia i własnych wymagań. Nie może wśród niego zabraknąć podstaw, jak lodówki czy płyty grzewczej, ale już nie każdy uważa za niezbędną np. zmywarkę, za to wymaga więcej miejsca do przechowywania. Nie warto więc kierować się wyłącznie modą – najważniejsze jest zaspokojenie własnych potrzeb!

Jak dobrze urządzić kuchnię niewielkich rozmiarów?

Małe nie znaczy złe! Mała kuchnia może być w pełni funkcjonalna, jeśli tylko zadba się o to, by nie zabrakło żadnej ze stref. Ważne, by zapewnić sobie odpowiednio dużo miejsca do przechowywania, przygotowywania posiłków – dobrze mieć odpowiednio duży blat roboczy – gotowania i zmywania. Tak naprawdę nic innego w kuchni nie jest potrzebne!

W projektowaniu kuchni należy pamiętać o zagospodarowaniu każdego miejsca na szafki, by zapewnić sobie jak największą funkcjonalność.

Warto również pamiętać o… kolorach! Nie trzeba od razu stawiać na biały, całe pomieszczenie, urządzone w jasnych odcieniach, od razu wyda się optycznie większe, dlatego warto wybierać zarówno delikatne kolory na ścianach, jak i jasne fronty.

nowoczesna kuchnia i salon w aranżacji Abrys

Aranżacja kuchni z salonem – samodzielnie czy z pomocą projektanta?

Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Jeśli aranżację kuchni zaplanuje się samodzielnie – może dojść do pomyłki, złych pomiarów, niefunkcjonalnych rozwiązań.

Z kolei pomoc projektanta może się wiązać z kosztami, ale ostatecznie możemy na tym więcej zyskać niż się powszechnie wydaje.

Niezależnie od tego, czy stawia się na nowoczesną kuchnię czy bardziej tradycyjną, z pomocą specjalisty czy bez – aranżacja kuchni z salonem wymaga solidnego przemyślenia tematu! Z pewnością przed przystąpieniem do samodzielnego robienia projektu kuchni, warto nieco się podszkolić, poszukać inspiracji, poczytać o ciekawych rozwiązaniach technicznych Jeśli jednak nadal „nie czuje się” tematu – pomoc fachowca może być najlepszym rozwiązaniem. Wówczas przedstawi on najciekawsze i najlepiej dopasowane do naszych wymogów projekty kuchni z salonem, a także zaprezentuje kuchnie w stylach, które będą najbardziej spójne z tym, co prezentuje reszta wnętrza.

Podsumowanie

Salon z aneksem kuchennym tworzy ciekawą, wygodą przestrzeń zarówno w dużych domach, jak i małych mieszkaniach w blokach. Ma swoje wady i zalety, ale z pewnością daje mnóstwo możliwości do urządzenia ciekawego, nowoczesnego, modnego, a przy tym – co najważniejsze – przyjemnego i wygodnego wnętrza. Najważniejsza jest jednak funkcjonalność! Aranżacja salonu z kuchnią musi być dostosowana do tego, by móc komfortowo korzystać z każdej części – projekt salonu musi służyć wypoczynkowi, zaś w przypadku kuchni liczy się możliwość komfortowego przygotowywania posiłków.
kuchnia wraz z salonem wizualizacja Abrys
Parter domku jednorodzinnego - widok na kuchnię z salonu. Wizualizacja i projekt Abrys

Jeśli masz jakieś wątpliwości, szukasz pomocy czy zwyczajnie chciałbyś zadać jakieś pytanie – wypełnij proszę ten formularz i skontaktuj się ze mną. Czasami jestem na budowie, zatem nie bądź rozczarowany jeśli odpowiedź nie nadejdzie od razu 😉

architekt wnętrz Agnieszka Wojciechowska
Architekt wnętrz Agnieszka Wojciechowska

Inne artykuły, które mogą Ci się podobać

aranżacja częsci edukacyjnej w pokoju chłopca

jak urzadzic pokoj dla chłopca

Jak urządzić pokój dla chłopca? Sprawdź praktyczne porady Współczesne aranżacje pokoju chłopięcego potrafią zaskakiwać. Przy ogromie dostępnych możliwości, urządzenie przestrzeni dla dziecka bywa dużym wyzwaniem.

elewacja domu zaprojektowana przez abrys

przed zakupem domu czy mieszkania

Powyżej – projekt elewacji domu zaprojektowany przez Abrys. W życiu jest niewiele zakupów, które niosą ze sobą tak poważny ciężar finansowy i psychologiczny. Niezależnie od

styl skandynawski wnętrze salonu

styl skandynawski we wnetrzach

Wnętrza w stylu skandynawskim Styl skandynawski od lat cieszy się ogromną popularnością i nic nie wskazuje na to, by miało się to szybko zmienić. Daje

Facebookpinterest

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.