projekt gabinetu lekarskiego

Projekt gabinetu lekarskiego, kosmetycznego

Większość z nas regularnie odwiedza niewielkie prywatne gabinety przekładając jakość oferowanych tam usług, dostępne terminy i miłą atmosferę nad darmową opiekę, ale często związaną z absurdalnymi terminami wizyt i zabiegów.

Gabinety stomatologiczne, ginekologiczne czy dermatologiczne nie muszą się trzymać sztywno wszystkich zasad dotyczących projektowania gabinetów lekarskich choć oczywiście należy je znać.

Podstawowe zasady projektowania gabinetów lekarskich.

 • wielkość gabinetu powinna mieć min. 12 m2
 • większość gabinetów powinna mieć wydzielone miejsce do przebrania z wieszakiem, lustrem i krzesłem
 • pomieszczenie na praktykę lekarską powinno być odrębnym lokalem ( chyba że znajduje się w budynku mieszkalnym) a na pewno być odizolowane od innych
 • wejście nie może być wspólne dla pomieszczeń nie związanych z działalnością ani być przejściowe
 • podstawowe strefy: wejście i wyjście, poczekalnia, rejestracja
 • należy pamiętać aby dokumentacja dotycząca pacjentów i personelu była zabezpieczona przed dostępem osób postronnych
 • wielkość poczekalni zależy od ilości gabinetów ale powinno być min 5 miejsc na 1 gabinet a ponadto powinno znaleźć się tam miejsce na odzież wierzchnią
 • przy dwóch praktykach lekarskich powinny być wydzielone toalety dla personelu oraz pacjentów. Toaleta powinna składać się z przedsionka z umywalką i miejscem na ręczniki papierowe, mydło oraz kosz.
 • Przy opracowaniu szczegółów kierujemy się także aktualnymi wytycznymi od sanepidu

Podłogi i ściany powinny być łatwo zmywalne. Podłogi ponadto antypoślizgowe, nienasiąkliwe, nieakustyczne, odporne na środki chemiczne i plamy organiczne. Dobrze jest zaplanować podłogę z elementów jak największych aby zachować jak największa szczelność. Kolory ciepłe u większość ludzi budzą przyjemne odczucia i poczucie bezpieczeństwa ale chłodne barwy kojarzą się ze świeżością, czystością sterylnością.

W gabinetach stosujemy oświetlenie miejsca pracy z jak najwyższym współczynnikiem oddawania barw Ra ( min 95) oraz natężenie światła 300 lx a w miejscu pracy 500 lx. Przy zabiegach i badaniach stosuje się lampy bezcieniowe przysufitowe lub przyścienne. Mają zapewnić jak największą ilość światła w polu zabiegu, gdy lekarz zasłoni głową, ramionami lub dłońmi część matrycy lampy. Bezpośredni wpływ na parametr bezcieniowości lampy zabiegowej mają: rozmiar kopułki, ilość źródeł światła oraz zwierciadła wykorzystywane w ich konstrukcji.

Nie można tez zapomnieć o drogach i wyjściach ewakuacyjnych ( minimum 2) oraz oświetleniu awaryjnym.

Agnieszka Wojciechowska architekt gabinetów lekarskich

Wskazówki, sugestie, inspiracje.

Bierzemy je pod uwagę projektując wnętrza gabinetów lekarskich, salonów kosmetycznych czy innych pomieszczeń wymagających podobnej estetyki

projekt kliniki lekarskiej

Nowe gabinety dla praktykujących lekarzy

Małych prywatnych klinik i gabinetów jest na rynku już całkiem sporo podlegają więc zasadom wolnego rynku podobnie jak inne firmy usługowe. Dobrze jest więc pomyśleć jak przyciągnąć pacjentów do naszego gabinetu.

Na pewno ważne jest wyposażenie gabinetu w aktualne na rynku aparaty rtg, usg, nowy wygodny fotel do badań – nowoczesne sprzęty budzą zaufanie pacjentów.

Kolorystyka tych pomieszczeń powinna budzić skojarzenia z czystością, sterylnością ale można przełamać ten minimalizm atrakcyjnym dodatkiem np. obrazem. Drewniane elementy w miejscach gdzie nie są przeprowadzane zabiegi także mogą pozytywnie oddziaływać na nastrój pacjenta.

Poczekalnia, korytarze

Ponieważ często wizytę u lekarza wiążemy z emocjami warto zadbać o przyjazny wystrój poczekalni. Elementy pozwalające choć na chwilę skierować myśli na inne tory jeśli czeka nas stresujący zabieg lub badanie:

 • spokojna muzyka
 • dostęp do czasopism o tematyce niezwiązanej z medycyną
 • elementy dekoracyjne oraz dodatki wywołujące przyjemne lub neutralne skojarzenia
 • rośliny
 • dostęp do karafki z wodą lub salaterki z cukierkami z melisą 😉

Nowa aranżacja wnętrz gabinetów ( szczególnie kilku w powiązaniu z pomieszczeniami pomocniczymi ) to myślenie kompleksowe o wizerunku firmy, odczuciach pacjentów, reklamie, liftingu logo , nowej spójnej kolorystyce tych obszarów. Dlatego w strefie wejścia , poczekalni i na korytarzach nie można zapomnieć o tablicach informacyjnych w stylistyce logo.
Te elementy to:

 • numery gabinetów i oznaczenia toalet
 • tabliczki z informacją o specjalizacji i nazwiskach lekarzy
 • informacje o nazwie placówki umieszczone w widocznym miejscu przed wejściem do budynku lub lokalu
recepcja przy gabinetach
łazienka w gabinetach lekarskich

Toalety dla pacjentów


Ze strefy ogólnodostępnej toaleta dla pacjentów powinna mieć przedsionek z umywalką, miejscem na odłożenie np. kosmetyczki, pojeminkiem na ręczniki jednorazowe, mydłem i lustrem właściwie oświetlonym.

Przy gabinecie ginekologicznym toaleta powinna być zaopatrzona dodatkowo w bidet lub toaletę myjącą. Dodatkowo niewielkie siedzisko oraz wieszak. Dobrym pomysłem jest zaopatrzenie tej przygabinetowej łazienki w środki czystości: tampony, podpaski, chusteczki nawilżane. Oczywiście ręczniki papierowe i mydło i płyn do higieny intymnej ( najlepiej hypoalergiczny ) obowiązkowo. Poza tym kosz, a także miejsce na odłożenie kosmetyczki. Przydać się może także specjalna spódniczka do badań: link Link do spódniczki. W gabinecie stomatologicznym może się przydać płyn do higieny jamy ustnej i jednorazowe szczoteczki do zębów kliknij w link do szczoteczki

Kliniki, salony

Realizacja projektów

kompleksy gabinetów lekarskich, ginekologicznych

Realizacja kliniki PRODERMA czy CENTRUM w Poznaniu to przykład skutecznego zaplanowania działań wykonawców różnych branż:

 • stolarzy
 • wykonawców reklamy
 • dostawców oświetlenia
 • płytkarzy
 • szklarzy
 • wykonawców zabudów z płyty g-k i malarzy

Zaprojektowaliśmy w ramach zlecenia:

 • nowe wejście do budynku
 • miejsca parkingowe
 • lokalizacje oraz wygląd banerów reklamowych
 • lifting grafiki elementów reklamowych i informacyjnych
 • wnętrza gabinetów, poczekalni, toalet
 • elewację budynku Prodermy

Każdy z obiektów miał tez swoje szczególne „utrudnienia”.
Proderma powstała w miejscu starego magazynu czyli obiektu o dużej elastyczności jeśli chodzi o lokalizacje ścianek działowych ale wymagającego gruntownej renowacji.

Centrum do kompleks kilku gabinetów w przyziemiu zabytkowej kamienicy co należało uwzględnić przy projektowaniu strefy wejściowej.

Jak wyglądał projekt w praktyce ?


W pierwszej kolejności należało określić wytyczne dla projektu: rodzaj i ilość gabinetów, ilość lekarzy i pacjentów, rodzaj przeprowadzanych w nich zabiegów. Określiliśmy też strefy szczególnej intymności i dyskrecji.

Następnie zostały przygotowane układy funkcjonalne uwzględniające zasady projektowania gabinetów oraz wytyczne dla projektu. Układów było kilka i z wybranego/ustalonego przygotowaliśmy wizualizacje, na których pokazaliśmy również pomysł na kolorystykę, dekoracje, elementy do szczególnego opracowania ( przegrody zapewniające dyskrecję, lady recepcyjne, efekty dekoracyjne związane z oświetleniem itp.).

Zatwierdzone wizualizacje stały się podstawą do wykonania rysunków dla potrzeb prac budowlanych: ścianki, wyburzenia, punkty wodno kanalizacyjne, punkty elektryczne a w następnej kolejności szczegółowych czyli: rozkładanie płytek, szczegóły i wytyczne dla wykonawców: meble dla stolarzy, rysunki dla firmy realizującej elementy reklamowe i informacyjne, szczegóły dla malarzy, płytkarzy itp.

Dodatkowo przygotowałyśmy zestawienia opraw oświetleniowych do zamówienia, sanitariatów, armatury oraz dozowników do mydła, pojemników na ręczniki jednorazowe, koszy na odpadki – wszystko spójne wizualnie i odpowiadające wytycznym.

realizacja projektu kliniki dermatologicznej
Klinika dermatologiczna w Poznaniu - PRODERMA
projekt gabinetu lekarskiego
Gabinety ginekologiczny CENTRUM

Projekty jakie prezentujemy to przede wszystkim przykłady kompletnego opracowania projektu wnętrz, stref zewnętrznych oraz zastosowania istniejących graficznych elementów logo firm w aranżacji całych obiektów. W wnętrzach zastosowaliśmy kilka ciekawych rozwiązań np. oświetlenie ledowe o małej mocy do badania usg w gabinecie ginekologicznym. W poczekalni przegroda szklana o częściowej przezierności zapewniająca dyskrecję przy rozmowie z rejestratorką i wstępnym wywiadzie. Efekt końcowy to spójne estetycznie wnętrza ale także strefy wejściowe do budynków.

Jeśli masz jakieś wątpliwości, szukasz pomocy czy zwyczajnie chciałbyś zadać jakieś pytanie – wypełnij proszę ten formularz i skontaktuj się ze mną. Gabinet lekarski, dermatologiczne czy salon kosmetyczny wymaga pewnych „zabiegów”, które akurat my potrafimy wykonać. Czasami jestem na budowie, zatem nie bądź rozczarowany jeśli odpowiedź nie nadejdzie od razu 😉

architekt wnętrz Agnieszka Wojciechowska
Facebooktwitterpinterest

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *