Do it yourself napis

Dodatki DIY – hit czy kit?

Tyle mówi się, że rękodzieło zawsze jest w cenie – oryginalne i wartościowe, że to, co zrobione ludzkimi rękami jest zawsze wyjątkowe i zasługuje na uznanie. Jest w tym sporo prawdy, ale jest też jedno „ale” – wszystko zależy od tego, o jakim rękodzielnictwie mowa. Jest różnica w dawaniu ujścia swoim artystycznym umiejętnościom, a chęci tworzenia kiczu pod płaszczykiem oryginalnych dekoracji, dlatego dodatki DIY to jednocześnie hit i niestety – kit. Co warto, a czego nie warto robić samemu? Kiedy samodzielnie robione dodatki są prawdziwą dekoracją, a kiedy zdecydowanie lepiej je usunąć?

Do it yourself hand made
Photo by Anna Shvets from Pexels

DIY, czyli Do It Yourself…

W dobie idei „zero waste”, recyklingu i oszczędzaniu, szuka się pomysłów na to, jak robić coś z niczego, zaoszczędzić na tym, a przy tym stworzyć dobry wygląd tych rzeczy. W sieci roi się od tutoriali o tym, jak zrobić coś wyjątkowego z dosłownie wszystkiego; można przekonać się też, że recykling osiąga zupełnie nowy wymiar. Choć mnóstwo dekoracji wygląda naprawdę ciekawie, a przede wszystkim prosto i tanio, nie oznacza to, że należy korzystać ze wszystkich pomysłów. Warto mieć świadomość, że nie wszystko, co jest zrobione ręcznie – z niczego i oszczędnie – zasługuje na miano dekoracji. Kiedy dekoracje DIY są prawdziwym hitem? Kiedy łączą w sobie pomysłowość, funkcjonalność i estetykę? Ciekawe dekoracje DIY to takie, po których nie widać, że są zrobione samodzielnie. Które z nich warto mieć, a za które nie warto nawet się zabierać?
hand made w domu i dekoracje
Photo by Victoria Emerson from Pexels

Dekoracje, o których lepiej zapomnieć, czyli kity DIY

Niestety bywa, iż pomysłowość wykracza zdecydowanie poza granice dobrego stylu, mimo iż sama kreatywność jest godna pochwały. Jakich dekoracji DIY unikać i które będą bardziej szpecić niż dekorować?

  • Ozdoby wykonane z plastikowych butelek, pojemników, pudełek – niezależnie od tego, czym są okryte, nigdy nie wyglądają dobrze, choć z powodzeniem można je wykorzystać w przydomowej szopie. Dlaczego nie w domu? O ile wiele współczesnych tworów z tworzyw sztucznych wygląda ciekawie, a nawet świetnie sprawdzi się w nowoczesnej aranżacji, o tyle samodzielne przetwarzanie plastiku w warunkach domowych nie wróży niczego dobrego.
  • Kapsle od butelek i puszki po napojach. Wiele lat temu panowała moda na zbieranie takich gadżetów, trudno jednak wyobrazić sobie je obecnie jako elementy ozdobne w aranżacji, nawet jeśli jest na wskroś nowoczesna czy też loftowa. Takiemu metalowi mówimy zdecydowane NIE.
  • Wiązanki z suszonych kwiatów. Zielone rośliny w domu – tak, suszone rośliny – tylko jako zioła w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Wszelkie suszone bukiety, choćby nie wiadomo jak pięknie były skomponowane, są niczym innym jak siedliskiem kurzu, a i walory estetyczne są tu znikome. Nawet z sielskim wystrojem w romantycznym stylu, o wiele lepiej jest co jakiś czas zakupić bukiet żywych, pachnących, soczyście kolorowych kwiatów.
własnej roboty dekoracje do domu
Photo by ROMAN ODINTSOV from Pexels

Ręcznie robione ozdoby na wagę złota, czyli hity DIY

W przeciwieństwie do kiepskich projektów DIY znajdują się takie, które zasługują na laury, łącząc w sobie pomysłowość z estetyką, która utrudnia odróżnienie ich od dekoracji dostępnych w sklepach. Jakie dodatki DIY są najlepsze?
  • Ozdoby ze sznurka – wszelkie ręcznie wykonane makramy, dywany, narzuty czy też kosze lub uchwyty na doniczki wyglądają rewelacyjnie. Jeśli do tego wykonane są z estetyką i z dobrej jakości tworzyw – nie sposób je odróżnić od oryginalnych, czasem wyjątkowo kosztownych dekoracji. Dekoracje DIY ze sznurka doskonale pasują do wnętrz w loftowym, rustykalnym, nieco sielskim stylu.
  • Dodatki z betonu. Donice, podstawki, figurki, a nawet stojaki na kwiaty czy inne przedmioty wykonane z betonu zawsze wyglądają dobrze i doskonale pasują do nowoczesnych wnętrz. Mają w sobie surowość i elegancję, a jeśli zostaną dobrze wykonane, będą solidne i bardzo trwałe, a przede wszystkim – efektowne.
  • Ręcznie szyte tekstylia. Zawsze robią wielkie wrażenie – szczególnie, jeśli są to zasłony czy ozdobne poszewki na poduszki. Jeśli tylko zostaną odpowiednio dobrane do wnętrza, sukces aranżacji jest murowany!
Dodatki DIY mogą być prawdziwym hitem, jednak wymagają pracy, zaangażowania i często także wysokich nakładów finansowych. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by mieć sznurek z odzysku, wór betonu pozostały po budowie czy też materiały ze starych zasłon. Liczy się pomysłowość i przede wszystkim estetyka wykonania, która sprawi, że ręcznie zrobione dekoracje będą nie do odróżnienia od tych, za które płaci się grube pieniądze!
własnoręczne dekoracje
Photo by cottonbro from Pexels

Jeśli masz jakieś wątpliwości, szukasz pomocy czy zwyczajnie chciałbyś zadać jakieś pytanie – wypełnij proszę ten formularz i skontaktuj się ze mną. Czasami jestem na budowie, zatem nie bądź rozczarowany jeśli odpowiedź nie nadejdzie od razu 😉

architekt wnętrz Agnieszka Wojciechowska

Inne artykuły, które mogą Ci się podobać

jaki jest koszt projektu wnetrza

Ceny koszt projektu

Jeśli zadajesz sobie pytania : Ile kosztuje projekt wnętrza? Czy warto korzystać z tej usługi? Czy doświadczony wykonawca może pomóc w zaprojektowaniu wnętrza? to w

remont domu i nadzór przez architektów abrys

remont domu

Remont starego domu Nowe budownictwo ma wiele zalet, jednak stare domy mają w sobie wyjątkowy urok. Stary dom na wsi, drewniany lub przedwojenny z cegły

aranżacja częsci edukacyjnej w pokoju chłopca

jak urzadzic pokoj dla chłopca

Jak urządzić pokój dla chłopca? Sprawdź praktyczne porady Współczesne aranżacje pokoju chłopięcego potrafią zaskakiwać. Przy ogromie dostępnych możliwości, urządzenie przestrzeni dla dziecka bywa dużym wyzwaniem.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.