Pomysł na nieregularny plan kuchni

Kuchnię – w zasadzie aneks kuchenny w parterowym domu jednorodzinnym, wyróżnia nieregularny ciąg blatów oraz duża ilość okien z każdego kierunku świata oprócz południa. Mała ilość ścian, przy których można ustawić meble sugeruje układ półwyspowy lub wyspowy. Wyspa niestety nie przypadła Klientom do gustu więc stanęło na półwyspie, który oprócz funkcji blatu roboczego pełni również funkcję stolika śniadaniowego.

Dodatkowo aranżacja kuchni podlegała istotnym wpływom sztuki feng-shui co przydało jej dodatkowych walorów.

Wolno stojąca, duża lodówka została umieszczona w sporej spiżarni, płyta grzewcza ma po obu stronach duże odcinki blatu do odstawienia naczyń i garnków, zlewozmywak blisko lodówki – te wszystkie elementy składają się na dobrze rozplanowaną pod względem ergonomii kuchnię.

Kolory i materiały zastosowane w aneksie kuchennym są identyczne jak w jadalni, salonie i hollu komunikacyjnym. Wszystko po to aby nieco uspokoić nieregularny plan domu.

Ścianę przy płycie grzewczej chroni kamień -ten sam co pojawił się na kominku, parapetach oraz części posadzki.

Meble i podłoga drewniana – wszystko z stonowanej, spójnej kolorystyce: merbau i dąb wybarwiony w kolorystyce zbliżonej do merbau, czyli brąz z dużą domieszką czerwieni. Podobna kolorystyka kamienia i posadzki w kuchni: jasna, beżowa, połyskliwa baza i czerwono -brązowe żyłki.

Kuchnia sprawia wrażenie ciepłej, klastycznej i zapraszającej do pracy i odpoczynku przy jadalnym półwyspie z gazetą i filiżanka kawy.

Z układu, który widać na zdjęciach, kuchnia zlokalizowana jest w sektorze północnym, a doświetlona jest z trzech kierunków, głównych. Nie znajduje się w sektorze północno-zachodnim, co mogłoby według sztuki feng shui, negatywnie wpływać na sukcesy i działania pana domu.

Bardzo dobrze rozwiązana jest lokalizacja kuchenki, która nie przylega do żadnych sprzętów związanych z elementem wody, jak zlew, lodówka itp. Nie jest umieszczona również pod oknem, tylko miedzy nimi, co wspaniale wpływa na energię tego miejsca.

Stonowane kolory przy otwartej kuchni, nawiązują kolorystycznie do wystroju przylegających wnętrz, i być może jest to dobre rozwiązanie wizualne, jednak, kuchnia znajduje się w północnej części domu, gdzie rządzi element wody, kolor brązowy, jako element ziemi, działa niszcząco na wodę, co może powodować perturbacje związane z karierą osób zamieszkujących to miejsce.

Jako remedium, widać tutaj zastosowanie wszelkich ozdób metalowych, które są żywiołem metalu, który wzmacnia element wody i opiera się działaniu elementu ziemi, ponieważ to ziemia tworzy metal. Dodatkowo wprowadzono dużo białego koloru (również element metalu), który z pewnością poprawia harmonię energii tej kuchni oraz wprowadza więcej świeżości w stonowaną kolorystykę kuchni.

Temat kuchni to złożony „problem”, dlatego jeśli masz jakieś pytania na jej temat napisz do mnie lub sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić w Abrys – kliknij w link – projekt kuchni w Abrys.  Czasami jestem na budowie, zatem nie bądź rozczarowana jeśli odpowiedź nie nadejdzie od razu 😉

architekt wnętrz Agnieszka Wojciechowska
Facebooktwitterpinterest

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *