mieszkanie na wynajem projekt kuchni

Projekt kawalerki na wynajem

Krótki wstęp

Niewielka kawalerka ( nieco ponad 30 mkw) przygotowana do wynajmu. Realizacja projektu wraz z nadzorem inwestorskim to zawsze odpowiedzialne zadanie, nawet jeśli lokal nie imponuje kubaturą. Budżet został określony, projekt wykonany i zaakceptowany i zostało to co najbardziej ekscytujące czyli realizacja. Inwestorzy wymarzeni dla każdego projektanta ? – nie pamiętamy, żeby z kimś pracowało nam się równie przyjemnie i efektywnie. Prawie wszystkie pomysły były akceptowane mailowo, także nasze działania potwierdzaliśmy niemal codzienną korespondencją na etapie intensywnych zakupów i prac na budowie.

Zdefiniowanie celu

Co chcemy tak naprawdę otrzymać ?

Celem było stworzenie mieszkania na tyle uniwersalnego, aby wydawało się atrakcyjne dla większości potencjalnych lokatorów, ale jednocześnie dające możliwości na stworzenie w nim „swojego miejsca”. Ważne więc stały się materiały, do których pasuje większość kolorów, faktur, rozmaitych dodatków, które mogą zostać przyniesione przez mieszkańców. Mieszkanie jest wyposażone w taki sposób, że ktoś kto przychodzi tam „z niczym” nie będzie czuł się jak w hotelu, dzięki dosłownie kilku dekoracjom: własnoręcznie przez nas namalowanym obrazom i sentencjom na ścianach w łazience i kuchni.

Jak działamy ?

Proces dochodzenia do pożądanego rezultatu może mieć różne formy. Zasadą nadrzędna jest wywiad z klientem: czy preferuje spotkania, rozmowy telefoniczne, maile, wizyty w sklepach itp. Na podstawie tego czego dowiemy się od klienta, jego celach, potrzebach, możliwościach czasowych – sporządzamy plan działania. Poniższy schemat jest tylko i wyłącznie przykładowym streszczeniem potencjalnej współpracy.

 1. ETAP 1:
  Na początku spotykamy się i rozmawiamy o potrzebach i oczekiwaniach Kliena: do kogo skierowane jest mieszkanie, kawalerka na wynajem, czy są jakieś konkretne wytyczne, itp. Na podstawie rozmowy sporządzamy notatki, które podczas trwania współpracy ewoluują: podlegają uszczegółowieniu, czasem zmianie.
 2. ETAP 2:
  Następnie umawiamy się na pomiar na budowie, a na jego podstawie wykonujemy koncepcje na rzutach z góry ( skala 1:50 ) wraz z opisem i wymiarami. Koncepcji jest kilka – w zależności od możliwości. Spośród tych koncepcji Klient wybiera jedną lub modyfikacje lub połączenie kilku przesłanych.
 3. ETAP 3:
  Z wybranej koncepcji wykonujemy wirtualny model 3d, który przedstawiamy na spotkaniu. Do prezentacji dołączamy płytę cd/pendrive z proponowanymi oraz użytymi podczas budowy modelu materiałami.
 4. ETAP 4:
  Dopracowujemy model zgodnie z sugestiami Klienta i na podstawie ostatecznej wersji ( funkcjonalnej ) wykonujemy rysunki dla potrzeb prac budowlanych. Rysunki wykonawcze:

  rysunek z rozmieszczeniem ścian: ewentualne wyburzenia, nowe ścianki itp.
  rysunek z rozmieszczeniem sprzętów: wymiarami i opisem
  rysunek z rozmieszczeniem punktów wodno – kanalizacyjnych
  rysunek z rozmieszczeniem punktów elektrycznych

 5. ETAP 5:
  Określamy ostatecznie materiały wykończeniowe i sprzęty i uwzględniając je wykonujemy pozostałe rysunki wykonawcze:

  rozmieszczenie płytek
  detale mebli na wymiar
  zabudowa kuchenna
  szczegół sufitów, zabudów, kominka itp.
  dobór materiałów, sprzętów, opraw wraz z ilościami i adresami sklepów
  Dokumentacja, którą otrzymuje Klient w wyniku prac projektowych: arkusze z rysunkami wykonawczymi ( skala 1:50, 1:25 ), arkusze z rysunkami szczegółowymi ( skala 1:25 ), plik tekstowy z materiałami wykończeniowymi i sprzętami, adresy gdzie zrobić zakupy. Wszystkie rysunki ostateczne oraz zestawienie materiałów i sprzętów.

Aby klient mógł upewnić się co do wyboru materiałów, sprzętów i kolorystyki wykorzystanej w aranżacji wykonujemy wizualizacje niezbędnych wnętrz. Aby dopasować możliwości finansowe do jakości wizualizacji wykonujemy je na różnych poziomach tak aby każdy mógł skorzystać z pomocy przy urządzaniu wnętrza. Wizualizacje wykonujemy na podstawie ruchomego modelu 3d, który przedstawiamy po wyborze funkcjonalnej koncepcji.

Opis projektu

Aranżacja wnętrza mieszkania na wynajem

Ogromnym atutem mieszkania jest atrakcyjny widok z okien 7 piętra – nieoceniona dekoracja zmieniająca się wraz z porą dnia i roku.

O standardzie lokalu decydują głównie jego funkcjonalne aspekty: sprytnie wykorzystane wnęki na szafy garderobiane, miejsce na pralkę i schowek gospodarczy, pojemna skrzynka w małym przedpokoju pełniąca role siedziska oraz zgrabne półki na kosmetyki w łazience. Zaskakująca jest doprawdy ilość szaf i półek na których można przechowywać wszystko począwszy od odzieży a skończywszy na miskach, środkach czystości oraz książkach, dokumentach itp. Mimo niezliczonej ilości schowków nie są one widoczne na pierwszy rzut oka – przeciwnie całość wydaje się być bardzo przestronna i uporządkowana. Kuchnia choć niewielka pomieściła wszystkie potrzebne sprzęty oraz wiele szaf, szafek a także miejsce na szybki posiłek gdy akurat stół w salonie pełni rolę biurka. Kanapa w salonie łatwo zamienia się w łóżko a stół rozkłada gdy zachodzi taka potrzeba. Stolik kawowy ma dodatkową półkę pod blatem i kółka – mobilność w wielofunkcyjnych wnętrzach to podstawa.

Ważne w tym wnętrzu jest także oświetlenie: w salonie oryginalne zabudowy ściany i sufitu stały się pretekstem do umieszczenia szczelin na taśmy ledowe których światło nadaje nastrojowy charakter – zastępuje klimat lamp podłogowych i stołowych. Jeśli komuś będzie ich brakowało zawsze może je dokupić ale jeśli ich nie ma mieszkańcy nie są skazani na jeden rodzaj ogólnego oświetlenia. Dodatkowo podkreślają delikatną i nieco surową strukturę na ścianach. Nad salonem i stołem górują plafony wykończone tkanina, którą można wyprać w pralce gdy zajdzie potrzeba. Podobny do faktury ściennej w salonie jest wzór na blacie i ścianie w kuchni – niezwykle praktyczny w użytkowaniu laminat imitujący beton. Delikatny wzór stylizowanych liści na tapecie w korytarzu powtarza się także w innym kadrze na ścianie w kuchni odpowiednio na innej – możliwej do zmywania tapecie. Podłoga w całym mieszkaniu jest identyczna: drewnopodobna płytka imitująca klasyczne deski dębowe. Dzięki niej oraz imitującym dąb i orzech okleinom na meblach całość odbierana jest umiarkowanie ciepło mimo licznych surowych struktur i szaro – grafitowych powierzchni. Bez wątpienia łatwo się tu sprząta – osobiście sprawdziłyśmy.


Próby z różnymi kolorami i dodatkami wyszły pozytywnie. Do uniwersalnej bazy szaro-beżowej pasuje cała masa dodatków. Ożywczy powiew wnoszą także napisy umieszczone w łazience na lacobelu oraz w kuchni na ścianie. W kolorystycznych zabawach pomagają naszego autorstwa obrazy. Można dopatrzyć się tam zieleni, pomarańczu oraz fioletu.

Mieszkanie na wynajem o niewielkich gabarytach musi być wyposażone w mobilne i wielofunkcyjne meble: rozkładany stół, sofa z funkcja spania i mobilny dwupoziomowy stolik kawowy to podstawa ale warto także zainstalować dodatkowe blaty jak np. w kuchni, przy których można zjeść gdy stół w pokoju zajmują dokumenty. Dobrze gdy można dowolnie w zależności od potrzeb przestawiać krzesła które oczywiście powinny być lekkie niczym taboret ale wygodne zupełnie jak fotel.


Niewielkie wnętrza o nieproporcjonalnych kształtach warto nieco skorygować wykorzystując także efekty świetlne. Zabudowy dzielące długi pokój kryją taśmy ledowe o niewielkiej mocy, dzięki nim mamy oprócz ogólnego oświetlenia także nastrojowe światło. Zabudowy dzielą zarówno ściany jak i sufit i nawiązują kształtem do okrągłych plafonów.

Powierzchnie oraz kolory i materiały są dla całego niewielkiego mieszkania spójne: począwszy od struktur na ścianie w salonie ( betonopodobnych), które znajdują swój odpowiednik na blacie kuchennym a skończywszy na dekoracyjnych motywach liści nawiązujących także kształtem do form na obrazach. Płytki na posadzce „wchodzą” na ścianę w prysznicu, szarości z płytek łazienkowych mamy także na frontach szaf w salonie.


Naszą wielką dumą są liczne schowki, szafy, półki i powierzchnie odstawcze, które bardzo ułatwiają życie. W niewielkiej łazience udało się zorganizować nad umywalką płytką zamykaną szafkę, malutką ale bardzo praktyczną półkę na odstawienie kubka i szczoteczki. Nad stelażem wc zmieściła się już całkiem spora choć płytka szafka. Oczywiście pod umywalka także mamy szafką a pralka schowana jest w meblowej zabudowie, która w górnej części mieści półki na kosze. W korytarzu,salonie i kuchni także znalazło się miejsce na szafy tym razem ogromne – nie tylko na odzież.


Nadzór nad realizacja projektu wymaga wiele wysiłku i stalowych nerwów. Współpraca z wykonawcami w tym przypadku przebiegała gładko i przyjaźnie. Czujnym jednak należy być nieustannie zarówno podczas ustaleń z stolarzem jak i kontroli wymiarów zabudów.

Koszty projektu wnętrza

Dla porównania podaliśmy tylko 2 zakresy projektu: projekt koncepcyjny oraz projekt kompleksowy z nadzorem. Ważne, aby mieć na uwadze, że zawsze możemy wykonać projekt o innym niż zaproponowany poniżej zakres ( np. sam dobór kolorystyki ścian lub rozmieszczenie punktów elektrycznych ) co oczywiście znacząco może zmienić jego koszt.

Projekt koncepcyjny

Atrakcyjna usługa, która zakłada wykonanie kilku propozycji układów funkcjonalnych, z najlepszego wykonujemy wizualizacje i nanosimy na nie wymiary oraz uzupełniamy o opisy. Zbieramy pasujące materiały i sprzęty więc na jego podstawie, rzetelny wykonawca jest w stanie zrealizować nasz pomysł. Cena od 40 zł za mkw.

Projekt kompleksowy

Od inwentaryzacji, poprzez rysunki koncepcyjne, model 3d i wizualizacje, rysunki dla potrzeb prac budowlanych, szczegółowe, dobór materiałów, sprzętów aż po nadzór na budowie. Jest to w pełni kompleksowa usługa, dla tych najbardziej wymagających. Nie jest to zwyczajna usługa to produkt z najwyższej półki. Cena od 90 zł za mkw.

Czas trwania

Akurat czas jest najbardziej relatywną cechą, zależną od wielu czynników, a z doświadczenia wiemy, że raczej on się wydłuża niż skraca ;). Natomiast omawiamy projekt kawalerki na wynajem powstawał w ciągu 6-ściu tygodni, a realizacja w okolicach 3 miesięcy

Podsumowanie

Niewątpliwie powstało idealne mieszkanie na wynajem, do którego wprowadzić może się każdy – pasuje tu wiele kolorów, faktur i różnych stylistyczne dodatków. Bez trudu można wyczarować tu swoje własne miejsce na ziemi lub poszukać bez pośpiechu inspiracji i do stworzenia czegoś zupełnie od nowa.

Co mówią nasi klienci, po zakończeniu współpracy z Abrys ?

"Dobry wieczór Pani Agnieszko
(...) Od 1.06 mieszkanie jest wynajęte, bardzo szybko trafił się nam najemca, którego mieszkanie bardzo się spodobało."
referencje abrys
Magda i Marcin
Zadowolony klient

Jeśli ciekawią Cię szczegóły współpracy przy projektowaniu i realizacji mieszkania czy kawalerki na wynajem – daj mi znać,  wypełnij formularz lub zadzwoń. Z chęcią odpowiem na wszelkie pytania i udzielę pomocy na tyle ile będę mogła. Czasami jestem na budowie, zatem nie bądź rozczarowany jeśli odpowiedź nie nadejdzie od razu 😉

architekt wnętrz Agnieszka Wojciechowska
Architek wnętrz Agnieszka Wojciechowska

Polub nas na Facebook

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, możesz udostępnić go w sieci, dzięki ! 😉

Facebooktwitterpinterest

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *