jaki jest koszt projektu wnetrza

Jeśli zadajesz sobie pytania :

  • Ile kosztuje projekt wnętrza?
  • Czy warto korzystać z tej usługi?
  • Czy doświadczony wykonawca może pomóc w zaprojektowaniu wnętrza?

to w poniższym tekści postaram się na nie odpowiedzieć.

Ile kosztuje projekt wnętrza ?

Ogólne pytanie więc nasuwa się ogólna odpowiedź „to zależy”.

Jak zapytamy fryzjera ile kosztuje strzyżenie męskie to odpowie dość precyzyjnie bo strzyżenie polega na kilku konkretnych czynnościach, które trwają sprawdzony przedział czasu i różnice mogą być w zależności od szczególnych wymagań, długości, gęstości włosia itp.

Z planowaniem pomieszczeń sprawa jest bardziej zagmatwana. Nie wiadomo przed pracą co dokładnie będzie tworzone i w związku z tym jak długo to będzie trwało. Czas to kluczowy czynnik. Ważne jest też to co nas ogranicza oprócz gabarytów pomieszczenia i przeszkód architektonicznych. Czasem kłopotliwy jest także budżet.

Koszt projektu wynika więc z:

  1. czasu jaki jest potrzebny na proces twórczy. Im ktoś bardziej doświadczony tym będzie szybciej i co za tym idzie taniej.
  2. Ograniczeń budżetowych. Im mniejszy budżet tym więcej zmian i konieczność dopracowania projektu w najmniejszych szczegółach. Przy małym budżecie trzeba mieć kontrolę nad najmniejszym wydatkiem.

Skąd wiadomo jak długo trwa wykonywanie projektu?

Wiemy to jako zawodowi architekci bo pracujemy przy projektach od 15 lat. Wiemy,że aby zaprojektować średniej wielkości łazienkę ,a potem narysować do niej wytyczne dla wykonawców potrzebujemy 4-5 całych dni ( nie licząc poprawek). Jest to więc „5 dniówek”. Czy to dużo? Jeśli ktoś nie ma czasu na ogarnięcie tematu, nie jest w stanie pojechać do sklepu i słusznie wybrać, zamówić odpowiednich ilości i przekazać informacji wykonawcy o tym co ma robić to chyba nie. Tym bardziej, że wykonawcy potrafią za kompleksowe wykończenie średniej wielkości łazienki wziąć już kilkanaście tysięcy. Do tego koszt materiałów ,który jeśli nie będzie dobrze wybrany i oszacowany może wygenerować straty na kilka tysięcy.

Może to kosztować mniej jeśli komuś nie zależy na szczegółowych rysunkach ,a potrzebuje tylko wizji.

Wówczas taka łazienka może zostać wymyślona w 1 dzień. Przy pomocy doświadczonego fachowca i sprzedawcy da się wydedukować ile czego kupić i jak zamontować. Trzeba jednak wziąć pod uwagę swój niemały czas włożony w to przedsięwzięcie.

Koszt projektu łazienki więc to 2500 zł albo 500 zł. Wyłącznie od tego czego potrzebujemy i jak dużo czasu zajmie to projektantowi powinna wynikać cena za projekt.

Ograniczony budżet generuje dodatkowy czas na szukanie optymalnych cenowo i wizualnie rozwiązań i tu akurat bardzo przydatny jest projektant, który opierając się na doświadczeniu przeważnie od razu sięga po sprawdzone metody. Wie po prostu ( bo już wiele razy widział ) co dobrze wygląda a niewiele kosztuje.

łazienka w stylu nowoczesnym

Czy warto korzystać z tej usługi?

Każdy z nas trochę inaczej myśli o swoim domu, pokoju czy innym pomieszczeniu do potencjalnego remontu lub wykańczania.

Cześć myśli co gdzie ustawić ale niektórzy widzą tylko swoje ulubione kolory lub dodatki o których zawsze marzyli.

Sprawa z remontem, pracami wykończeniowymi jest jednak na tyle poważna ,że nie można zostawić tego tematu przypadkowym działaniom i emocjom. Trzeba działać metodycznie według stałego schematu i to on narzuca potrzebny na zaplanowanie prac czas.

Bez względu na to czy projektant jest inwestorem czy obcą zaufaną osobą musi działać logicznie i zgodnie z założonym planem. Odstępstwa od tego można dokonać jeśli pierwotny plan jest z jakiś nieprzewidzianych powodów niemożliwy do zrealizowania ale każda zmiana pomysłu w trakcie prac grozi katastrofą.

Katastrofy uniknie za to doświadczony projektant. Wie np. że konieczność zmiany materiału ( bo się skończył w sklepie albo jest za drogi) nie może być bezrefleksyjna. Często lepiej trzymać się ustalonego formatu a nie koloru np. płytek bo dobrze całość wygląda bez skrawków i do tego nie ma dużego odpadu czyli niepotrzebnych kosztów. Mając w perspektywie takie „wpadki” warto poszukać pomocy u projektanta.

Projektant jest niezastąpiony w przypadku konieczności zaaranżowania bardzo małych pomieszczeń, nietypowych ( skosy, wnęki, krzywizny itp)i o specjalnym przeznaczeniu. Tu zwyczajnie szkoda czasu i nerwów bo do końca nie będzie wiadomo jaki zaskoczy nas efekt a projektowanie wnętrz to wiele czynności: między innymi wizualizacja, która da ten spokój,że mimo dziwacznego pomieszczenia będzie dobrze.

Agnieszka Wojciechowska z Abrys u klienta na budowie

Czy doświadczony wykonawca może pomóc w zaprojektowaniu wnętrza?

Załóżmy,że mamy do remontu łazienkę, w której zniszczyła się wanna, pokrył się kamieniem kran a przy okazji chcemy wymienić umywalkę ( bo stara i niemodna) razem z szafką, która okazała się mało praktyczna. Tutaj jest szansa ,że dobry i ogarnięty w najnowszych produktach fachowiec sprawdzi się w roli doradcy – projektanta. Jest wysoce prawdopodobne,że poleci nam nową ładną wanną, wymierzy płytki na obudowę i z pomocą sprzedawcy dobierze brakujące materiały i sprzęty.

Przypadek z łazienką w stanie deweloperskim jest już bardziej skomplikowany. Powiedzmy,że stoimy w pustym pomieszczeniu z wylotami rur i nie wiemy od czego zacząć. Począwszy,że nie wiemy do końca co z pralka, czy ma być wanna i jaka umywalka, a skończywszy na tym, że nie do końca widzimy jakie mają być te płytki, na które będziemy patrzeć następne 10 lat. Tu w pojedynkę można tylko polec. Pytać fachowca o kolor płytek i kształt łazienki średnio wypada ,a nawet jak doradzi to raczej w najlepszym wypadku kierując się własnym gustem ,a w najgorszym to tak, żeby było mu łatwiej.

Jeśli powyższe nie rozwiało Twoich wątpliwości na temat kosztów projektanta, architekta to chętnie odpowiem na kolejne pytania w mailu czy telefonicznie. Serdecznie zapraszam do kontaktu 😉

WIadomość z posta bloga
architekt wnętrz Agnieszka Wojciechowska

Inne artykuły, które mogą Ci się podobać

pokój dla dziewczynki od Abrys

Dekoracje wnętrz

Wystrój wnętrz Brak czasu na dekorowanie, utrzymanie w należytym porządku domu, mieszkania sprawia, że ludzie szukają czegoś co da się zrobić szybko i praktycznie. Jednak

remont domu i nadzór przez architektów abrys

remont domu

Remont starego domu Nowe budownictwo ma wiele zalet, jednak stare domy mają w sobie wyjątkowy urok. Stary dom na wsi, drewniany lub przedwojenny z cegły

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *