piękna aranżacja na pokój dla dziewczyny

Pokój dla dziewczynki - czyli jak zrozumieć przestrzeń dziecka

Chyba każdy chciałby mieć dom przyjazny dzieciom, taki w którym czują się radośnie, bezpiecznie. Im bardziej komfortowo będą się w nich czuły, tym bardziej prawdopodobne, że będą chciały spędzać tam czas z koleżankami czy samemu rozwijać swoja wyobraźnię. I nie ważne, czy mowa o pokoju z motywem księżniczki, czy o nowoczesnej, industrialnej przestrzeni. Najważniejsze, aby to one czuły się w nim dobrze.

Poniżej przedstawiamy kilka spostrzeżeń odnośnie pokoju dla dziewczynek ! Mamy nadzieję, że rozbudzą Waszą wyobraźnie, ale … pamiętajcie, że to tylko punkty wyjścia. Możecie dowolnie mieszać i dopasowywać elementy do swoich potrzeb. I najważniejsze – pokój dla dziewczynki, to taki gdzie granice zawsze wydają się łamać.

pokój dla dziecka w aranżacji Abrys
Adaptacja poddasza na pokój dla dziewczynki - wizualizacja Abrys

Jak urządzić pokój dziewczynki

Urządzanie pokoju dziecięcego, dla dziewczynki to wypełnianie przestrzeni osobowością naszej małej pociechy, ale na brak trudów narzekać też nie będziemy ;). Jest kilka spraw, które warto mieć na uwadze, aby finalnie nasze dziecko było zadowolone. My również.
Jedna z rzeczy jaka od razu przychodzi do głowy to fakt, że nasza mała księżniczka rośnie, a wraz z nią jej potrzeby, upodobania. Nie trudno sobie wyobrazić, że pokój 3 latki jest czym innym niż pokój 10 latki. Warto zatem zadbać o to, aby chociaż największe rzeczy, meble, jak łóżko, szafa czy komoda wytrzymały próbę czasu. Na tyle, na ile się da, no chyba, że generalny remont każdego roku to coś na co czekamy z utęsknieniem 😉

Na całą sprawę warto również spojrzeć w ten sposób, aby dążyć do uzyskania równowagi pomiędzy estetyką, a funkcjonalnością. Pokój ma się podobać, ale również ma być miejscem odpoczynku, zabawy, nauki. Można więc spytać co nasza pociecha lubi robić, co chciałaby mieć w pokoju i niech to stanowi oś, wokół której dobudujemy resztę. Jeśli jest miłościczką książek to centralnym punktem może być przytulny kącik do czytania, a jeśli lubi malować to pomyślmy o stworzeniu przestrzeni dla jej artystycznego rozmachu. Resztę wystroju podporządkujmy pod główny motyw uwzględniając założenia kolorystyczne i funkcjonalne.

 

Odrobina prywatności – dziewczynki lubią mieć swoją, małą przestrzeń tylko dla siebie. Wiem, że nie zawsze się da, ale wspomnieć warto.

Czasy są dzis specyficzne, a nic nie wskazuje, abyśmy mieli nagle odejść od komputerów. Dlatego niektórzy mogą chcieć zapewnić widok, który widać z kamery komputera. Dzieci w obecnych czasach niekiedy z obowiązku, częściej z zamiłowania przesiadują przed ekranem komputera, dzieląc się skrawkiem swojego pokoju za sobą.

Jakie kolory w pokoju dziewczynki

pudrowy róż tapeta
Pudrowy róż – tapeta

Niektórzy myślą, że dziewczynki kochają tylko kolor różowy, a dla chłopca najlepszy jest niebieski – to jest niestety mocne uproszczenie. I jasne, istnieje spora szansa, że chłopcu nie spodoba się róż, a dziewczynka przy granatowym będzie kręcić nosem. Warto jednak sprawdzić, bo w końcu to naszej córeczce ma się podobać jej pokój.

Dobrym pomysłem jest tutaj pewna próba wskazania koloru przez samo dziecko. Może to być jeden z kolorów jaki wykorzystamy do pomalowania pokoju. Możemy potem wybrać łagodniejszą wersję, aby i dla nas była akceptowalna. Oczywiście ustalenia staramy się robić wspólnie. To jednak sprawi, że nasze dziecko będzie czuło się bardziej zaangażowane w cały proces, a przez to kolory będą jej się bardziej podobały. Warto jednak wziąć pod uwagę, że w przypadku niespokojnych dzieci zaleca się neutralne lub uspokajające odcienie ścian w okolicy łóżka, takie jak szary lub zielony.

Jeśli jednak mielibyśmy wytypować jakiś kierunek kolorystyczny dla pokoju dziewczynki to kolory pastelowe, pudorwy róż, mięta oraz biały i szary będą doskonałą bazą. Często dla przełamania stosuje się ciemne kolory z czarnym na czele, a i one niekiedy leżą w ich kręgu zainteresowań . Warto pamiętać, że im młodsze dziecko tym kolory mogą podobać się bardziej jaskrawe, „z wiekiem” ulubione kolory mogą się nie zmieniać, a jedynie tonować. Właśnie w kierunku pasteli. W przypadku niespokojnych dzieci zalecane są nawet neutralne lub uspokajające odcienie ścian w okolicy łóżka, takie jak szary lub zielony.

aranżaja pokoju dla dziewczynki
Aranżacja pokoju dla nastolatki - Abrys

Pokoik dziewczęcy - jak go dekorować ?

Prawdopodobnie nie ma zasad jeśli chodzi o dekorację tego rodzaju pomieszczenia. Należy jednak pamiętać, że dla małej panny szafa to często kryjówka podczas zabawy, a stół to powierzchnia, na której zaczyna się plastyczną podróż. Dla niej pokój to coś więcej niż tylko pokój, dlatego i dekoracje, aranżacja powinny współgrać z jej temperamentem, z tym co lubi, z jej hobby czy uprawianym sportem.

Jednym z takich dodatków jest zapewne ściana, na której pojawią się zdjęcia, naklejki, cokolwiek co przedstawia jej ulubione postaci, bohaterów. I to się będzie zmieniać. Możliwe, że często. Warto zatem być gotowym i od razu postawić na takie dekoracje ścienne, które nie zniszczą nam ściany, a przy tym dadzą się łatwo wymienić.

Oczywiście z naszymi pomysłami na dekoracje będą rywalizowały jej pomysły. Dziewczynki zawsze szukają sposobów, aby coś zmienić, zrobić po swojemu, aby dostosować go do swoich potrzeb. A inspiracji w jej życiu jest przecież tak wiele. Warto też rozważyć wstawienie – o ile jest na to miejsce – takich akcesoriów jak np fotel huśtawka, namiot, duże lustro (przeciez ona jest najpiękniejsza, prawda ? ;)) i wszystko to, co sprawi, że z chęcią będzie bawić się i przebywać w swoim pokoju.

projekt pokoju dla dziewczyny
reflektorki oraz świecący neon w pokoju nastolatki

Jakie oświetlenie w pokoju dziecka

Słońce wpadająco do pokoju to najlepsze oświetlenie jakie można mieć, jednak nie rozpieszcza nas ono cały czas. Zarówno pory roku jak i dnia powodują, że oświetlanie wnętrza staje się niezbędne. Warto już teraz wspomnieć o tym, że światło słoneczne jest ważne również z tego powodu iż daje naturalny wygląd kolorów. Jest to bardzo istotne z punktu widzenia nauki naszej małej księżniczki. W końcu chcemy, aby pomidor był czerwony, a cytryna żółta, prawda ? 😉

Najważniejsze zasady mogą być takie, aby wykorzystać światło ogólne, sufitowe do zabawy, sprzątania, ubierania się itp, a światła kierunkowe do nauki, czytania. Nastrój można uzyskać za pomocą lamp cotton balle, lampionów ledowych i innych, których na rynku jest sporo. Można spokojnie dopasować do swoich potrzeb i możliwości, a najważniejsze, że w ten sposób można na prawdę dodać charakteru do wnętrza i również rozpalić dziecięcą wyobraźnię.

Temat ściemnianych żarówek też warto wziąć pod uwagę, bo z jednej strony mamy okazję do zapalenia bardzo słabego światła w sytuacjach awaryjnych (np: w nocy kiedy odwaga chowa się pod poduszkę ;)), ale również  przygaszanie światła to dobry sposób na wyciszanie dzieci po dniu pełnym emocji. Być może jest to rozwiązanie właśnie dla Twojej piękności 😉

I jeszcze w temacie oświetlenia, wspólne, wieczorne czytanie bajek. To doskonały moment na rozwijanie wyobraźni oraz budowanie więzi pomiędzy dzieckiem, a rodzicem. Warto więc wygospodarować miejsce na nocną lampkę, która doda tym chwilom magicznej atmosfery.

pokój dla dziewczynki od Abrys
projekt sypialni dla młodej dziewczynki

Jakie meble w pokoju dziewczynki

To jakie meble wybierzemy do pokoju naszej córki, powinno zależeć od jej wieku, nie od płci. Kiedy jest mała jej potrzeby ograniczą się do łóżka, szafy, jakiegoś regału na książki i stołu do rysowania. Z wiekiem, kiedy np pójdzie do szkoły trzeba pomyśleć o biurku do odrabiania lekcji razem z porządnym krzesłem. Dlatego ogólna wskazówka dotycząca mebli jest taka, aby celować w meble, które da się regulować. Takie, które z wiekiem nadal będa jej służyć.

Oczywiście nawet jeśli są małe, to dziewczyny lubią mieć sporo rzeczy. Trzeba się zatem upewnić,że posiadamy odpowiednią ilość nmiejsca na ich przechowywanie. Najlepiej zbudować półki we wnękach, szuflady, ukryte przegródki czy wykorzystać przesuwane drzwi, aby ukryć to co czai się za nimi ;). Dziewczynki są też zazwyczaj zorganizowane, powinny to docenić.

Problemem do rozpatrzenia jest też rosnąca potrzeba cyfryzacji. Każdy indywidualnie powinien podejść do sprawy związanej z korzystaniem z telefonu, tabletu czy komputera. Z tym ostatnim wiąże się miejsce do jego użytkowania.

Obok mebli obowiązkowych atrakcją pokoju mogą stać się meble specjalne jak toaletka, lustro czy pokaźny fotel. Kącik z poduszkami czy wiszący kokon jako miejsce do odpoczynku, czytania czy po prostu zabawy.

widoczne różnice pomiędzy chłopcem i dziewczynką

Różnice pomiędzy pokojem chłopca a dziewczynki

Różnice pomiędzy dziewczynkami, a chłopcami są pięknem tego świata, a wszystkie nasze upodobania lub uprzedzenia krążą właśnie wokół tych różnic. Jednak przypisywanie wszystkim dziewczynkom uwielbienia różowego koloru nie wytrzymuje próby zwykłej obserwacji. Również w drugą stronę, mówi się, że chłopcy wolą przeważnie konkretne kolory, nie pastelowe, ale i w tym przypadku nie jest to regułą. O ile zatem różnice mogą występować i będą, to jest to na tyle sprawa indywidualna, że warto dostosować pokój naszego dziecka to jej samej, niż opierać się na nieregularnie prawdziwych przekonaniach.

Podsumowanie

Aspektów związanych z wystrojem pokoju dziewczynki jest zapewne więcej niż zawarliśmy w tym wpisie, jednak wydaje się, że są to najważniejsze kwestie. Dlatego na koniec przedstawiamy krótką listę, która mamy nadzieję pomoże o nich nie zapomieć.

  • Odpowiednie łóżko
  • Sporo miejsca do przechowywania, szafki, szufladki
  • Dziecko w wieku szkolnym – biurko i wygodny fotel
  • Adekwatne oświetlenie do każdej strefy
  • Kolory pastelowe, różowy, fioletowy
  • Dekoracje związane z uprawianym sportem, hobby

Jeśli masz jakieś wątpliwości, szukasz pomocy czy zwyczajnie chciałbyś zadać jakieś pytanie – wypełnij proszę ten formularz i skontaktuj się ze mną. Czasami jestem na budowie, zatem nie bądź rozczarowany jeśli odpowiedź nie nadejdzie od razu 😉

architekt wnętrz Agnieszka Wojciechowska
Projektant wnętrz Agnieszka Wojciechowska

Inne artykuły, które mogą Ci się podobać

jaki jest koszt projektu wnetrza

Ceny koszt projektu

Jeśli zadajesz sobie pytania : Ile kosztuje projekt wnętrza? Czy warto korzystać z tej usługi? Czy doświadczony wykonawca może pomóc w zaprojektowaniu wnętrza? to w

remont domu i nadzór przez architektów abrys

remont domu

Remont starego domu Nowe budownictwo ma wiele zalet, jednak stare domy mają w sobie wyjątkowy urok. Stary dom na wsi, drewniany lub przedwojenny z cegły

aranżacja częsci edukacyjnej w pokoju chłopca

jak urzadzic pokoj dla chłopca

Jak urządzić pokój dla chłopca? Sprawdź praktyczne porady Współczesne aranżacje pokoju chłopięcego potrafią zaskakiwać. Przy ogromie dostępnych możliwości, urządzenie przestrzeni dla dziecka bywa dużym wyzwaniem.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.