aranżacja pokoju dla dziewczynki

Aranżacja pokoju dziecięcego

Urządzanie dziecięcego pokoju to dla każdego rodzica ogromne wyzwanie i równie wielka przyjemność. Także maluch, który w niektórych kwestiach może decydować, czuje dreszczyk emocji. Co powinno się znaleźć w dziecięcym pokoju, co musi w nim być, a czego unikać, by był funkcjonalny, wygodny, bezpieczny i po prostu piękny? Jak zaaranżować pokój dziecka, by był dla niego idealnym miejscem do nauki, rozwoju, zabawy i odpoczynku? Takie pytania zadają sobie wszyscy rodzice i, co najważniejsze, odpowiedź na nie wcale nie jest trudna do ułożenia

Od czego zacząć aranżację dziecięcego pokoju?

Przede wszystkim, zanim zacznie się przeglądać inspiracje i zachwycać katalogowymi wnętrzami, należy spojrzeć na… własne dziecko i starać się je opisać tak, jak zrobiłby to architekt, który dostaje kilka podstawowych wskazówek. Jakie informacje trzeba „zebrać”?

 • Dla kogo?
 • W jakim wieku?
 • Z jakim przeznaczeniem?
 • Na ile lat (czy pokój ma być chwilowy, czy z przeznaczeniem do modernizacji)?
 • Zainteresowania, ulubiony kolor, styl życia.

Po co to wszystko? To oczywiste – inaczej wygląda aranżacja pokoju dla dziewczynki, a inaczej dla chłopca. Przedszkolak ma inne wymagania niż niemowlę czy uczeń, a miłośnik piłki nożnej niekoniecznie pokocha tapetę z samochodami. Nastawiając się więc na przygotowanie pokoju dla naszej pociechy, warto się kierować gustem, charakterem i osobowością swojej pociechy, nie zaś ogółami czy modą. To ważne, ponieważ łatwo się zatracić w gąszczu przepięknych pomysłów, które jednak nie sprawdzą się przy każdym dziecku.

Na temat aranżacji dla chłopca czy dziewczynki piszemy w osobnych miejscach. Można je znaleźc po kliknięciu w odpowiednie linki dla chłopca i dla dziewczynki

Co powinno się znaleźć w pokoju dla dziecka?

Pokój dziecka jest miejscem, w którym będzie spędzało bardzo dużo czasu. Nawet jeśli wydaje się, że woli bawić się w pokoju dziennym, a lekcje odrabiać w kuchni, w jego własnych czterech ścianach powinno mieć stworzone warunki zachęcające do wszelkich działań i aktywności. Oczywiście wiele zależy od wieku, ale, aranżując pokój dziecięcy, nigdy nie powinno się myśleć, że jest on tylko do spania, nauki czy zabawy (chyba że dostępnych jest kilka osobnych pomieszczeń właśnie z takim przesłaniem). Dlatego wyposażenie pokoju dziecięcego powinno skupiać w sobie wszystkie elementy pozwalające dziecku na komfortowy i wielokierunkowy rozwój.

Bezpieczny pokój dla dziecka – o czym należy pamiętać?

Pokój dla chłopca lub dziewczynki musi być bezpieczny, co oznacza nie tylko urządzenie go zgodnie z normami i przepisami, ale również z nastawieniem na nieprzewidziane sytuacje, co szczególnie dotyczy dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, które miewają nieograniczoną wyobraźnię. Jak urządzić bezpieczny pokój dla malucha?

 • Należy zapewnić dziecku swobodny dostęp do wszystkich mebli, na których znajdują się codziennie używane rzeczy, np. zabawki, bez konieczności korzystania przez nie z dodatkowych pomocy, takich jak krzesło lub drabinka, czy wspinania się.
 • Wszystkie meble muszą być przymocowane do ścian lub podłóg, co zabezpieczy je przed ewentualnym przewróceniem.
 • Należy zabezpieczyć okno, by dziecko nie potrafiło go samodzielnie otworzyć.
  Wszystkie gniazdka znajdujące się w dziecięcym pokoju powinny posiadać zabezpieczenia.
 • Elementy dekoracyjne takie jak firany lub wszelkie wiszące ozdoby nie powinny stanowić przeszkody w ciągu komunikacyjnym.
 • Ewentualne dywany muszą posiadać maty antypoślizgowe oraz być łatwe do utrzymania w czystości.
 • W zależności od wieku warto zabezpieczyć ostre krawędzie mebli.
 • W dziecięcym pokoju powinny znajdować się wyłącznie przedmioty należące do dziecka i niestanowiące dla niego żadnego zagrożenia.

Jeśli jest już ustalone, dla kogo ma być pokój, jak długo ma służyć, co powinno się w nim znaleźć i jak zapewnić bezpieczeństwo, można przejść do najprzyjemniejszej części, czyli detali.

propozycja aranżacji pokoju chłopca

Jak zaaranżować funkcjonalny pokój dla dziecka?

Dziecięcy pokój to miejsce, które łączy w sobie funkcje niemal wszystkich pomieszczeń, w przeciwieństwie do sypialni dorosłych, w której nie potrzeba nic poza łóżkiem i ewentualnie szafą. Jest to miejsce zabaw, nauki i odpoczynku, dlatego też muszą być w nim warunki na wszystkie te czynności. Oznacza to, że potrzebne jest również sporo miejsca do przechowywania zabawek, przyborów szkolnych i wszelkich dziecięcych niezbędników.

Dlatego warto zadbać o to, by pokój dziecka był nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim funkcjonalny i wygodny. A to zależy wyłącznie od dobrej organizacji przestrzeni, uzyskanej dzięki odpowiednim meblom i akcesoriom do przechowywania. Zakładając, że wykonuje się projekt pokoju dziecięcego w tradycyjnym ujęciu, taki, w którym musi znaleźć się wszystko, co niezbędne, warto zacząć od wydzielenia odpowiednich stref, zależnych głównie od nasłonecznienia.

Odpoczynek

Łóżko – nawet w przypadku małych pokoików warto postarać się o to, by było to klasyczne łóżko lub też wersalka, która będzie stale rozłożona, niż jakakolwiek składana kombinacja. Ścielenie łóżek nie jest mocną stroną dzieci, ale znacznie łatwiej przykryć pościel estetyczną, ciekawą narzutą niż codziennie ją chować i składać całe łóżko. Ponadto łóżko dla dziecka będzie służyło także do zabawy w ciągu dnia i czytania książek, jest też dodatkowym miejscem do siedzenia w przypadku odwiedzin gości. Łóżko, jako miejsce przeznaczone do wypoczynku, może być ustawione w najmniej doświetlonym naturalnie miejscu, ale punkt świetlny przy nim jest konieczny.

Strefa nauki

Stolik/biurko dla dziecka – dobrze, jeśli miejsce nauki i kreatywnych będzie ustawione przy ścianie, na której będzie można powiesić półki lub pojemniki do przechowywania przyborów szkolnych i plastycznych. Dzięki temu na stoliku zawsze będzie wolne miejsce i porządek, a przybory nie będą zajmowały miejsca na podłodze lub meblach. Stolik lub biurko dla dziecka powinny stać w jasnym punkcie pokoju, w okolicy okna, ustawione tak, by dominująca ręka, którą dziecko się posługuje, nie przysłaniała światła (także sztucznego, które jest w tym miejscu niezbędne).

Przechowywanie zabawek

To zmora wielu rodziców, szczególnie jeśli chodzi o aranżację pokoju dla przedszkolaka czy młodszego dziecka. Jedno jest pewne – nie warto oszczędzać na półkach, regałach i szafkach. Idealnym rozwiązaniem są regały na kosze, w których z łatwością można przechowywać klocki czy inne drobne zabawki, z którymi zazwyczaj jest największy problem.

Warto także maksymalnie organizować przestrzeń na ścianach. Na elegancję i minimalizm przyjdzie czas, kiedy ilość zabawek będzie mniejsza, a póki co – każda ściana jest na wagę złota, a raczej półki. Jeśli nie chce się wieszać tradycyjnych regałów czy prostych półek, warto przyjrzeć się innym rozwiązaniom. Półka na zdjęcia czy przyprawy idealnie sprawdzi się do wyeksponowania ulubionych książek, co wygląda nie tylko ciekawie, ale i jest praktyczne!

Kosze i pudełka – są idealne do dziecięcych pokoików i nie należy się ich bać! Jeśli wybierze się odpowiednio ładne i solidne, będą idealnym miejscem na przechowywanie np. pluszaków, ponadwymiarowych książek czy innych zabawek, a także artykułów plastycznych. Mogą swobodnie stać na podłodze i stanowić zarazem element dekoracyjny czy nawet miejsce do siedzenia. Dobrze, jeśli dziecko bez problemu będzie potrafiło samo je podnosić czy przesuwać.

Przechowywanie odzieży

Jeśli nie ma miejsca na wydzielenie osobnej garderoby, warto się postarać, by szafa była na tyle duża, żeby pomieścić całą odzież, dzięki czemu zaoszczędzi się miejsce w innych meblach. Dobrze, jeśli choć jeden jej bok można będzie przeznaczyć np. na powieszenie niewielkich półek.

Przestrzeń do zabawy

W pokoju dla dziecka musi być również miejsce do zabawy oraz aktywności fizycznej na podłodze, słowem – dziecko musi mieć swobodę poruszania się po pokoju.

Wyjątkowo funkcjonalnym meblem, który warto wprowadzić urządzając pokój dla twojego dziecka – szczególnie tym przeznaczonym dla niemowląt – jest komoda. Idealnie sprawdza w pierwszym roku życia dziecka, kiedy można na niej położyć przewijak, a w szufladach bez problemu pomieszczą się wszystkie małe ubranka oraz przybory higieniczne. Przestrzeń do przechowywania, którą oferuje, sprawi, że wszystko co niezbędne przy „obsłudze” malucha będzie zawsze pod ręką. W pokoju dla starszego dziecka komoda również znajdzie swoje zastosowanie – znakomicie sprawdzi się do przechowywania wszelkich rodzajów zabawek!

Urządzenie dziecięcego pokoju to prawdziwa frajda! Warto postarać się o to, by był miejscem, w którym pociecha będzie się czuła bezpiecznie, szczęśliwie i wygodnie.

Jeśli masz jakieś wątpliwości, szukasz pomocy czy zwyczajnie chciałbyś zadać jakieś pytanie – wypełnij proszę ten formularz i skontaktuj się ze mną. Czasami jestem na budowie, zatem nie bądź rozczarowany jeśli odpowiedź nie nadejdzie od razu 😉

WIadomość z posta bloga
architekt wnętrz Agnieszka Wojciechowska

Inne artykuły, które mogą Ci się podobać

Agnieszka Wojciechowska z Abrys u klienta na budowie

Jak architekt pomaga przy remoncie

W jaki sposób architekt wnętrz może pomóc przy remoncie Osoby, które chcą zaaranżować na nowo swoje wnętrza lub przeprowadzić remont domu, mieszkania, mogą mieć różne

miarki do pomiaru wnętrza domu i mieszkania

Pomiar swojego wnętrza

Jak samodzielnie zmierzyć swoje mieszkanie: Praktyczny poradnik dla początkujących Wykonanie dokładnego pomiaru swojego mieszkania jest kluczowym krokiem podczas planowania aranżacji wnętrza. Choć może się wydawać

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *