aranżacja sypialni pod skosem

Pomysły i aranżacje sypialni – jak stworzyć przyjemną przestrzeń do wypoczynku?

Sypialnia to jedno z najbardziej specyficznych pomieszczeń w całym domu. Jej przeznaczenie jest czysto funckjonalne, ale owa funkcjonalność jest dość ograniczona. Przekroczenie progu sypialni po całym dniu pełnym wrażeń powinno przynosić natychmiastowe ukojenie i poczucie relaksu, świadomość, że od tej chwili „nic nie trzeba” i „nic się nie musi”. To jest jej cel – ma być oazą relaksu, maksymalnie efektywnego, wzbogacającego, pełnego, ma być najbardziej przyjemnym pokojem w całym domu. Jak urządzić sypialnię marzeń?

Jak powinna wyglądać nowoczesna sypialnia?

Nowoczesna sypialnia do połączenie komfortu i designu. Ogromną rolę pełni tutaj gra światła, kolorystyka, meble i materiały, które wykorzystuje się do aranżacji. Wszystko po to, by stworzyć maksymalnie przytulny klimat, z jednoczesnym zachowaniem funkcjonalności.

Sypialnia musi być bowiem wygodna, co nie oznacza, że musi być duża. Jest bowiem pomieszczeniem, w którym się głównie śpi, wypoczywa, czasem także przebiera i przebywa się w niej głównie rano i wieczorem.

Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, by stworzyć sobie salon sypialniany, ale im większa przestrzeń dla pomieszczeń o ograniczonej funkcjonalności, tym łatwiej zagubić się przy ich urządzaniu.

Co powinno się znaleźć w stylowej sypialni? To oczywiste, że wygodne łóżko, idealnie dopasowane do wzrostu i wagi jego użytkowników oraz do – można powiedzieć – ich nawyków. Obok łóżka dobrze mieć nocny stolik, na który można odłożyć wszelkie przedmioty, używane zwykle przed snem – książkę, krem, okulary czy telefon. Ważne jest także miejsce do przechowywania odzieży. W nowoczesnych sypialniach najchętniej wydziela się przestrzeń na garderobę – ona zawsze jest lepszym rozwiązaniem niż osobna szafa, nawet w małych pomieszczeniach.

Idealnym rozwiązaniem jest także osobna łazienka, z której będą mogli korzystać wyłącznie właściciele sypialni. Dzięki temu stworzy się bardzo osobistą, prywatną i intymną przestrzeń. W nowoczesnej sypialni nie powinno zabraknąć również dużego lustra, które umożliwi przeglądanie się podczas przebierania.

Wiele kobiet przyzna, że niezbędnikiem, jeśli chodzi o wystrój modnej sypialni, jest również toaletka, przy której będzie można trzymać osobiste kosmetyki i wygodnie wykonywać makijaż. To świetne i bardzo praktyczne rozwiązanie – trzymanie kolorowych kosmetyków w łazience może wpływać na ich trwałość, powinny bowiem być przechowywane z dala od wilgoci.

Co jeszcze może się przydać w atrakcyjnej sypialni? Oczywiście dekoracje. Warto jednak pamiętać, że im jest ich więcej, tym większe ryzyko zbierania się kurzu, który wdycha się nocą, a także… więcej rozpraszaczy, które mogą utrudniać wieczorne wyciszanie.

Nie zaleca się także umieszczania telewizora w sypialni, który może negatywnie wpływać ne tylko na jakość snu, ale nawet na… życie intymne pary!

Dobrym rozwiązaniem są natomiast puszyste poduszki czy zdjęcia rodzinne, które spotęgują miły klimat. Ciekawie będzie wyglądała galeria, stworzona z osobistych zdjęć i ciekawych grafik w różnych rozmiarach i różnych ramkach.

Niektórzy decydują się na stworzenie przestrzeni biurowej w sypialni. Jakkolwiek jest to ciekawe rozwiązanie – wszak jest to pomieszczenie zapewniające spokój i prywatność – to jednak warto z niego zrezygnować. Sypialnia nie powinna być bowiem jednocześnie miejscem pracy, a raczej przestrzenią, w której można się odciąć od wszystkiego. Dlatego laptopa lepiej trzymać w innym miejscu i – by nie kusiło – zrezygnować z jakiegokolwiek biurka w sypialni.

projekt wnętrza sypialni

Aranżacje sypialni w bloku – jak urządzić małe pomieszczenie?

Pomieszczenie przeznaczone na sypialnię wcale nie musi być duże, by spełniało wszystkie wymogi intymnej, relaksującej przestrzeni. Najważniejsze jest bowiem wygospodarowanie odpowiedniego miejsca do spania. W sypialni MUSI zmieścić się wygodne łóżko – ono jest najważniejsze i ono powinno stanowić podstawę. Ani najwygodniejsza wersalka, którą trzeba będzie co wieczór rozkładać, ani super miękkie dmuchane materace nie zastąpią prawdziwego łóżka, o odpowiedniej wysokości, zapraszającego co wieczór równo rozłożoną pościelą.

Może się okazać, że poza łóżkiem nie zmieści się wiele więcej, ale… to nie jest problem! Zamiast nocnych stolików można zamontować półki nad łóżkiem – oczywiście na odpowiedniej wysokości, a jeśli chodzi o szafę, niech służy wyłącznie do przechowywania odzieży na dany sezon. Wszystko inne można spakować do worków próżniowych. W ten sposób mebel nie będzie musiał być duży!

Idealnym rozwiązaniem do małych sypialni są łóżka z przestrzenią do przechowywania pod nimi. Po pierwsze – zniknie problem z kurzem gromadzącym się pod łóżkiem, którego ciężko się pozbyć, a po drugie – pozwala to na stworzenie miejsca na wszystkie te przedmioty, z których nie korzysta się na co dzień, np. wspomnianą sezonową odzież. Pod łóżkiem można trzymać obuwie, zimowe kurtki i czapki, a także zapasową pościel. Taką przestrzeń można stworzyć na zasadzie kilku szuflad, a także jako jeden duży „pojemnik”, otwierany od góry. W takim wypadku należy jednak pamiętać, by stelaż, na który będzie oparty materac i który jednocześnie będzie „klapą” pojemnika, posiadał odpowiednią wentylację, która zapewni materacowi przepływ powietrza także od spodu.

spora sypialnia w aranżacji abrys - skosy

Duża sypialnia - inspiracje

Mogłoby się wydawać, że duże pomieszczenie daje nieograniczone możliwości. Tak poniekąd jest, ale jednak pojawiają się także pewne – można powidzieć – pułapki. W urządzaniu sypialni o dużym metrażu należy pamiętać o tym, by jej… nie zagracić i nie starcić potencjału przestrzeni. Nie powinno się w niej znajdować więcej niż w każdej innej sypialni, by z miejsca przeznaczonego wyłącznie do wypoczynku nie stała się „przechodnim” pokojem, do którego wchodzi się po książki, dokumenty i kto wie, co jeszcze!

Chcąc zaaranżować dużą przestrzeń, warto postawić na odpowiednią grę kolorów, nie tylko jeśli chodzi o ściany w sypialni, ale również dodatki. Mile widziane są ciemniejsze barwy, szczególnie w pomieszczeniach mocno doświetlonych przez naturalne żródła światła.

Może warto zaintersować się aranżacją w stylu feng shui? Można też zamówić u profesjonalisty projekt sypialni, który wykorzysta na maksa możliwości pomieszczenia i sprawi, że nabierze wyjatkowego charakteru. Ważne, by nie „zachłysnąć” się przestrzenią i nie starać się na siłę jej aranżować.

W sypialni mile widziana jest swoboda i lekkość i zdecydowanie lepiej postawić na minimalizm niż brnąć w kierunku szeroko rozumianego eklektyzmu.

Dobre oświetlenie wnętrza sypialni

oświetlenie w sypialni
oświetlenie i aranżacja wnętrza sypialni projekt i wizualizacja Abrys

Jakie światło do sypialni będzie najlepsze? Przede wszystkim ciepłe i punktowe. Sypialnia musi być przyjemna i zachęcająca, a takie wrażenie zapewni wyłącznie światło o barwie naturalnej lub ciepłej.

Przy łóżku, pod obu stronach, powinny znaleźć się punkty świetlne w postaci lampek nocnych czy kinkietów – wybór jest kwestią indywidualną – które zapewnią miły nastrój i komfort podczas wieczornej lektury czy rozmów, a takze zadbają o bardziej romantyczny klimat niż wielka lampa. Ona również jest ważna, jako główne światło, ale przydatna głównie podczas przebierania.

Można pokusić się o stwierdzenie, że światło w sypialni służy wyłącznie temu, by tworzyć odpowiednią atmosferę – zachęcającą do odpoczynku, pozwalającą się wyciszyć. I na to warto zwracać uwagę, wybierając odpowiednie lampy do sypialni oraz moc i temperaturę światła.

Aranżacja przytulnej sypialni – jakie meble wybrać?

Sypialnia powinna być przejrzysta i wizualnie – można powiedzieć – lekka, a przy tym jest pomieszczeniem o jasno sprecyzowanej funkcji. Nie ma więc potrzeby zawalania jej meblami, ba, jest to nawet niewskazane.

Do sypialni wystarczy bowiem łóżko, nocne stoliki lub półki, które spełnią ich funkcję oraz – opcjonalnie – szafa i toaletka. Warto wystrzegać się takich mebli, jak komody – zajmują sporo miejsca i wydaje się, że miejscem dla nich przeznaczonym raczej nie jest sypialnia.Dużo lepiej sprawdzą się bowiem w salonie.

Oczywiście, to kwestia indywidualna, podobnie jak to, jakie kolory mebli do sypialni wybrać. Dla jednych przytulność oznacza ciemne kolory, więc w grę wchodzą meble w odcieniach venge czy palisandru, inni z kolei wolą biel i szarości, optycznie powiększające przestrzeń i dające wizualnie poczucie czystości.

Wiele zalezy od metrażu pomieszczenia – w mniejszych lepiej sprawdzą się meble w jasnych kolorach, z wyżej wymienionych powodów, większe z kolei pozwalają na całkowitą dowolność.

Idealnym materiałem na meble do sypialni jest naturalne drewno, ze względu na klimat, który stwarza. Trudno o coś bardziej przytulnego! Warto natomiast unikać wysokich połysków – one, choć eleganckie, zawsze tworzą atmosferę chłodu i, można powiedzieć, sterylności, które niekoniecznie są mile widziane w sypialni.

Sypialnia i garderoba - dobre rozwiązanie ?

Garderoba jest ZAWSZE dobrym rozwiązaniem! Nawet mając małą sypialnię, warto stworzyć projekt, który ją uwzględni – nie ogranicza ona miejsca bardziej niż duża szafa, a pozwala na o wiele lepszą organizację przestrzeni.

Jej wnętrze można bowiem zabudować półkami pod sam sufit, a na ścianach zewnętrznych zrobić półki. Nie będzie przy tym wyglądała „ciężko” i można ją idealnie wkomponować w aranżację. Jest też wyjątkowo komfortowym rozwiązaniem – nie trzeba opuszczać swojej prywatnej przestrzeni, by się swobodnie ubrać czy przebrać, można też „paradować” w jakimkolwiek stroju, szukając tego najlepszego, bez ryzyka, że ktoś z domowników lub, co gorsza, gości, przypadkiem wejdzie do pokoju. Do sypialni bowiem nie wchodzi się bez pukania, w przeciwieństwie do garderoby, która będzie pomieszczeniem ogólnodostępnym dla każdego domownika lub którą ktoś z gości może pomylić np. z łazienką czy gabinetem.

Słowem – sypialnia z garderobą stworzy idealnie prywatną i wygodną przestrzeń.

Przytulna sypialnia – na jaki kolor postawić?

Jeśli chce się stworzyć w sypialni przyjemny klimat, należy skupić się na ciepłych, naturalnych kolorach ścian, a takze mebli i dodatków. Wyjątkową atmosferę tworzą ciemne barwy – burgund, granat, butelkowa zieleń czy brąz, ale trzeba przyznać, że są dość odważne i z pewnością nie nadają się do pomalowania całości pomieszczenia. Przede wszystkim – należy wybrać taki kolor, w jakim czuje się dobrze, lekko i przyjemnie, a unikać barw uznawanych za energetyczne i pobudzające, jaskrawych i, krótko mówiąc, męczących.

Dobrym rozwiązaniem jest także zastosowanie uniwersalnego koloru na ścianach, np. szarości i beżu, a zabawić się dodatkami w mocniejszych akcentach, które stworzą przytulny, przyciągający klimat.

Dobrym rozwiązaniem do sypialni jest zastosowanie wzoru czy intensywniejszego koloru na wezgłowiu, a więc ścianie, która znajduje się za łóżkiem. Taki dekor będzie wyglądał nie tylko ciekawie, ale i odpowiednio zbuduje klimat pomieszczenia. Wybierając wzorzystą tapetę czy fototapetę na jedną ścianę, resztę wystarczy pomalować w dominującą na niej barwę, by stworzyć gustowne, stylowe wnętrze.

Wiele zależy oczywiście od kierunku aranżacyjnego, w którym się podąża. Aby podbić przytulność stylu shabby chic, warto iść w pastele – róże i beże – z kolei sypialnia w stylu glamour idealnie będzie się prezentowała w granacie i szarościach.

Jedno jest pewne – aby stworzyć miłą i przyjemną sypialnię, należy unikać zimnych barw i dodatków, które wskazują na surowość i chłód, np. szklanych żyrandoli czy świeczników wysadzanych cyrkoniami. Biała sypialnia? To dobre rozwiązanie, pod warunkiem, że wzbogaci się ją barwami, które ją nieco ożywią i nadadzą ciepłego klimatu.

Prawda jest taka, że dyskuję o kolorach można zakończyć tylko w jeden sposób… co kto lubi!

sypialnia w odważnych kolorach

Najważniejsza rzecz - jakie łóżko do sypialni?

Sypialnia może być jedno- lub dwuosobowa i wielkość łóżka, co oczywiste, musi być wybrana pod tym kątem, a także ze względu na – można powiedzieć – nawyki podczas snu. Jedni ruszają się więcej, inni z kolei potrafią spać całą noc w jednej pozycji. Jeśli chodzi o rodziny – czasem w łóżku lądują jeszcze mali pasażerowie na gapę, inni z kolei uwielbiają spać ze swoimi zwierzakami. To również należy mieć na uwadze. Ważne jest więc, by łóżko było maksymalnie wygodne i odpowiednie na wszelkie ewentualności.

Jeśli chodzi o łóżka małżeńskie, każda z osób powinna mieć pełną swobodę ruchów. Jak oszacować, jaka szerokość łóżka będzie odpowiednia? Warto położyć się na ziemi i… poruszać się! Rozłożyć swobodnie ręce, przewrócić z boku na bok i zmierzyć powierzchnię, w jakiej to wszystko się odbywa. To pomoże dobrać odpowiedni rozmiar łóżka. Za najbardziej komfortowe łóżka małżeńskie uznaje się te o szerokości od 160cm wzwyż, z kolei jeśli chodzi o pojedyncze – komfortowe spanie zapewnią nie mniejszej niż 80cm.

Warto pamiętać o tym, że łóżko w sypialni – niezależnie od tego, ilu osobowe będzie, powinno mieć zagłówek. Stworzony z odpowiednich materiałów, umożliwi wygodne siedzenie i czytanie przed snem lub oglądanie filmu.

Rośliny w sypialni - warto czy nie ?

rośliny w sypialni projekt i aranżacja
Sypialnia w nowoczesnym mieszkaniu z roślinami. Wizualizacja Abrys.

Rośliny ZAWSZE warto mieć w domu – są przepięknym elementem dekoracyjnym, wspaniałą ozdobą parapetów, ale nie tylko. Zdecydowanie ożywiają przestrzeń i nadają jej przytulności. Mitem jest, że nocą zabierają powietrze – owszem, robią to, ale nikt nie jest w stanie trzymać w sypialni tylu roślin, by odczuć jakąkolwiek „kradzież tlenu” z ich strony i by mogły one zadziałać na niekorzyść zdrowia.

Warto jednak wybierać takie rośliny, które uchodzą za oczyszczające powietrze, np. skrzydłokwiaty czy epipremnum złociste, a także – jakże modne i praktyczne – sansewiery. Dobrze również pamiętać, by od czasu do czasu wycierać roślinom liście – szybko bowiem łapią kurz, a ten już realnie przyczynia się do pogorszenia jakości snu.

Sypialnia to miejsce, do którego powinno się wchodzić z przyjemnością. Nieważne, czy jest to sypialnia na poddaszu przestronnego domu czy też w małym, blokowym mieszkanku. Już od progu powinna obiecywać chwile beztroski, relaksu, cudownego snu i przyjemności, powinno być inspiracją, by oddać się chwilom beztroski. A taki klimat można stworzyć na każdym metrażu! Aranżacja nie powinna być wyłącznie modna i stylowa… dużo ważniejsze, by była osobista, nieco intymna, taka, by każdego wieczoru i każdego poranka sypialnia okazywała się najlepszym miejscem, w jakim można się było znaleźć.

Jeśli masz jakieś wątpliwości, szukasz pomocy czy zwyczajnie chciałbyś zadać jakieś pytanie – wypełnij proszę ten formularz i skontaktuj się ze mną. Czasami jestem na budowie, zatem nie bądź rozczarowany jeśli odpowiedź nie nadejdzie od razu 😉

WIadomość z posta bloga
architekt wnętrz Agnieszka Wojciechowska
Architekt wnętrz Agnieszka Wojciechowska

Inne artykuły, które mogą Ci się podobać

Agnieszka Wojciechowska z Abrys u klienta na budowie

Jak architekt pomaga przy remoncie

W jaki sposób architekt wnętrz może pomóc przy remoncie Osoby, które chcą zaaranżować na nowo swoje wnętrza lub przeprowadzić remont domu, mieszkania, mogą mieć różne

miarki do pomiaru wnętrza domu i mieszkania

Pomiar swojego wnętrza

Jak samodzielnie zmierzyć swoje mieszkanie: Praktyczny poradnik dla początkujących Wykonanie dokładnego pomiaru swojego mieszkania jest kluczowym krokiem podczas planowania aranżacji wnętrza. Choć może się wydawać

1 thought on “aranżacja i inspiracje dla sypialni”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *